Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów wystawy 2015/Romarising oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

„ROMARISING - bohaterowie kampanii społecznej Jedni z wielu w obiektywie Chada Evansa Wyatta” to wystawa w ramach kampanii społecznej „Jedni z wielu”, której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej. Wystawę można oglądać w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do 24 maja 2015 r. od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty w godz. 12.00-18.00.

Podczas wernisażu, który miał miejsce 4 maja, obecny był autor zdjęć – Chad Evans Wyatt, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Waszyngtonu. W swoim krótkim wystąpieniu mówił o kulisach powstania zdjęć, o kultywowaniu tradycji i tożsamości wśród Romów oraz o tworzeniu przez nich swojej przestrzeni we współczesnym społeczeństwie. Jego zdaniem spośród bohaterów ROMARISING poznanych w Polsce niewielu żyje w sposób stereotypowy.

Chad Evans Wyatt urodził się w rodzinie muzyków, dorastał w Nowym Jorku i Paryżu. Jego pierwszymi profesjonalnymi zdjęciami były portrety artystów. Prace te zostały włączone do działów muzycznych w Bibliotece Kongresowej, Instytutu Smithsona, Narodowej Galerii Sztuki oraz w archiwach Muzeum Kultury Romskiej (Brno), Uniwersytecie Plzeň , w Muzeum w Wałbrzychu, Czeskim i Słowackim Muzeum Narodowym oraz w mieście Cedar Rapids.

Wernisaż wystawy uświetnił występ Teresy Mirgi, której towarzyszył Piotr Hortmanowicz.

Na wernisażu byli obecni także aktorzy znani z filmu "Papusza" w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze – Antoni PawlickiZbigniew Waleryś.

Wystawa mogła się odbyć dzięki Fundacji Integracji Społecznej PROM. Szczególne podziękowania należą się prezesowi fundacji Januszowi Balkowski, oraz Agacie Szkiel i Karolinie Bobińskiej.

Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń i strachu. Kampania społeczna „Jedni z wielu” realizowana jest, aby zmienić negatywne postawy i umożliwić Romom z województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego pełną integrację społeczną, rozwój zawodowy i harmonijne współżycie ze społecznością lokalną.

Wystawa „ROMARISING – bohaterowie kampanii społecznej Jedni z wielu w obiektywie Chada Evansa Wyatta” obejmuje 31 fotografii oraz 5 obrazów, w tym jeden tryptyk i pokazuje Romów, którzy osiągnęli sukces społeczny i zawodowy, żyją i pracują obok nas w pełni akceptowani przez społeczeństwo. Są to artyści, muzycy, malarze, rzeźbiarze, urzędnicy i nauczyciele, a także pracownicy naukowi uczelni, pielęgniarka, górnik, czy przedsiębiorcy. Na szczególne uwzględnienie zasługują prace obecne na wystawie autorstwa Krzysztofa GilaMałgorzaty Mirgi-Tas – absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

{gallery}wystawy 2015/Romarising{/gallery}

Romarising ASP w Krakowie 19