20 marca 2023 r.

Za nami Edycje Specjalne w ramach zawodów SkillsPoland. To konkursy zawodów branżowych, które od grudnia 2022 roku odbywają się w całej Polsce i potrwają do końca kwietnia. Celem jest wyłonienie zawodników-reprezentantów, którzy dołącza do polskiej kadry na EuroSkills Gdańsk 2023. Niedawno na Wydziale Grafiki odbyły się zawody eliminacyjne w dyscyplinie Grafika komputerowa. Nasza studentka - Anna Wójcik - zajęła drugie miejsce. Gratulujemy!

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu, który organizuje WorldSkills. EuroSkills jest największym w Europie konkursem sprawdzającym kompetencje zawodowe uczestników. Za każdym razem wydarzenie gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o tytuł mistrza w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. Konkurs po raz pierwszy odbywa się w Polsce.

W Krakowie zawody wspólnie zorganizowały dwie uczelnie - Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Górniczo-Hutnicza. Studenci rywalizowali w dwóch konkurencjach:

• Grafika komputerowa (ASP KRK)
  • Web Development (AGH)

Nagrodzone osoby:

1. Zuzanna Skrzat,
  2. Anna Wójcik (ASP KRK - Wydział Grafiki),
  3. Malgorzata Musiał.

Gratulacje należą się również pozostałym uczestniczkom: Kinga Witkowska, Edyta Żelazko (ASP KRK - Wydział Grafiki) i Katarzyna Oczeretian.

Studencką rywalizację zakończyła uroczysta gala z ceremonią medalową, która wyłoniła najlepszych fachowców w swojej branży. Ekspertem merytorycznym, reprezentującym naszą Akademię, była Joanna Tyborowska, a w skład Jury tworzyli Łukasz Podolak i Wojciech Kołek.

źródło fot. FRSE

ASP nie ogranicza się do roli patrona tego wydarzenia, ale przyjmuje także rolę eksperta w dwóch dyscyplinach: Technologia Mody (Fashion Technology) oraz Kamieniarstwo (Stone Masonery)

EuroSkills Gdańsk 2023 przywita 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, aby wziąć udział w konkursach i pokazach w 43 różnych umiejętnościach i zawodach. Spodziewanych jest około 100 000 uczestników wydarzenia z całej Polski i zagranicy. Odwiedzający będą mogli obserwować zawodników w akcji, a także wypróbować umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów „Try-a-Skill”. Dziesiątki tysięcy młodych ludzi w wieku szkolnym, którzy odwiedzą targi, będą zachęcani do przekształcenia swoich pasji w zawód.

EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowany w partnerstwie przez Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk.

Udział w tegorocznych wydarzeniach jest rezultatem umowy, którą 25 kwietnia 2022 roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podpisał Rektor Akademii, prof. Andrzej Bednarczyk. Dokument zakładał wsparcie inicjatywy WorldSkills Europe i organizacji Zawodów Euroskills w Polsce w 2023 roku.