11 października 2022 r.

„Ciało-władza-kultura. Somaestetyka i somapower.” Tak brzmi tytuł wykładu profesora Leszka Koczanowicza z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych, SWPS  Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Profesor swój referat wygłosi w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych 21 października o godz. 14:00 w sali numer 100. Spotkanie odbędzie się w ramach działalności Instytutu Somaesthetics and the Arts Center.

Nurt somaestetyki

Został zapoczątkowany przez Richarda Shustermana. Badania inspirowane jego myślą są dziś rozwijane w wielu ośrodkach na całym świecie. Stanowią one podstawę do aktualizacji ujęć odwiecznego tematu zarówno filozofii jak i sztuki: człowieka i sposobów jego egzystencji w świecie. Shusterman zauważa, że zarówno artystyczna ekspresja (twórcy) jak i estetyczne doświadczenie (twórcy i odbiorcy) sięgają dużo dalej niż dyscypliny artystyczne zaliczane do sztuk pięknych i tradycyjny podział na rozłączne kategorie twórcy i odbiorcy.

Koncepcja somaestetyki jest rozwinięciem tradycji amerykańskiego pragmatyzmu i jest ukierunkowana na łączenie filozoficznej kategorii doświadczenia z interdyscyplinarną refleksją nad ludzkim ciałem i oddziaływaniem zmysłów jako narzędzi percepcji oraz samopoznania tą drogą człowieka i świata.

Obszar sztuki popularnej (muzyki rap i subkultury hip-hop) oraz codzienna praktyka estetyzacji rzeczywistości pozaartystycznej, właściwa rozwiniętym społeczeństwom konsumpcyjnym, stają się obiecującym przedmiotem namysłu estetycznego. Wszędzie tam kluczową rolę odgrywa ludzkie ciało. Tym samym somaestetykę Shusterman zdefiniował roboczo jako dyscyplinę jednocześnie teoretyczną i praktyczną, która zajmuje się krytycznym i  ukierunkowanym na udoskonalenie, badaniem doświadczenia, w którym ciało jest traktowane jako ośrodek zmysłowo-estetycznego wartościowania i twórczej autokreacji.

Somaestetyka obok ciała jako punktu wyjścia - obiecującego materiału dla refleksji estetycznej zwłaszcza dla sztuk projektowych - dostarcza też metod rozpoznawania relacji między ciałem, a jego fizycznym otoczeniem oraz bada parametry obiektów i sytuacji przestrzennych, których doświadczenie przez ciało pozwala uznać je za estetyczne.

Już wkrótce w Bibliotece Elementów - nowej serii Wydawnictwa ASP - ukaże się tekst prof. Richarda Shustermana pt. Doświadczenie estetyczne i potęga owładnięcia.

źródło. fot. unsplash.com