31 października 2022 r.

Przeczarowując Świat to tytuł wystawy stworzonej przez Małgorzatę Mirgę-Tas wraz z zespołem kuratorskim i produkcyjnym w Polskim Pawilon na 59. Biennale Sztuki w Wenecji. Już 5 listopada na spotkaniu w Auli ASP będziemy mieli okazję zajrzeć za kulisy powstawania projektu. Wizyta artystki to jedno z wydarzeń tegorocznego Open Eyes Art Festival.

Artystka opowie o całej przebytej drodze zespołu kuratorskiego i produkcyjnego. Od momentu opracowania koncepcji poprzez składanie aplikacji do konkursu, a następnie produkcję a wreszcie końcową realizację. Czy poprzez wystawę i towarzyszące jej działania udało się dokonać założonego w programie projektu "odczarowania" stereotypowych narracji o Romach? Spotkanie moderować będzie Agnieszka Jankowska-Marzec.

Termin spotkania: 05.11.2022, godz. 17:00
Miejsce: Aula ASP w Krakowie, Plac Jana Matejki 13.

Małgorzata Mirga-Tas - polsko-romska artystka wizualna, rzeźbiarka i malarka, edukatorka i aktywistka. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Angażuje się w projekty społeczne przeciwdziałające wykluczeniu, dyskryminacji rasowej i ksenofobii. Założycielka ruchu Romani Art i pomysłodawczyni międzynarodowego programu rezydencji artystycznych Jaw Dikh!. W 2004 roku otrzymała uzyskała dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby, a w 2020 Paszport Polityki. Autorka wielkoformatowej instalacji „Przeczarowując świat” w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji 2022.

Wojciech Szymański krytyk i historyk sztuki, kurator, autor i redaktor książek i katalogów; kurator wystaw poświęconych queerowym historiom: Dziedzictwa w ramach Festiwalu Pomada (wraz z Karolem Radziszewskim i Michałem Grzegorzkiem, 2017) i Ryszard Kisiel. Kruzing w Gdańskiej Galerii Miejskiej (z Karolem Radziszewskim, 2018). Zajmuje się współczesną sztuką romską; kurator zbiorowych wystaw sztuki romskiej Kali Berga w Kai Dikhas Galerie w Berlinie (2017) i Prawo spojrzenia w Galerii Szara Kamienica w Krakowie (wraz z Delaine Le Bas, 2018). Jest kuratorem wystaw Małgorzaty Mirgi-Tas 29. Ćwiczenia ceroplastyczne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020) oraz Wyjścia z Egiptu w Galerii Arsenał w Białymstoku (2021), uznanej przez magazyn „Frieze” za jedną z dziesięciu najważniejszych wystaw roku w Europie. Kurator (wraz z Joanną Warszą) wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas Przeczarowując świat w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Agata Biskup artystka wizualna, projektantka książek, aranżatorka wystaw. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swoich działaniach koncentruje się na postawach artystycznych wybiegających poza pole sztuki, używając różnych mediów, odbijających interesującą ją nielinearność narracji. Autorka książki „Xanadu”. Uczestniczka licznych projektów artystycznych.

O Pawilonie Polskim w Wenecji więcej można przeczytać tutaj.