Podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2020-2021, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki otrzymała srebrny medal "Cracoviae Merenti". To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa.

Jego Magnificencja Rektor ASP Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk odebrał medal z rąk Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Dominika Jaśkowca.

wreczenie medalu

Laudację wygłosił Prezydent Jacek Majchrowski.
- Kraków od stuleci przyciągał artystów. Historia miasta obecna i widoczna w układzie urbanistycznym, obiektach architektury, wnętrzach kościołów, pałaców i kamienic stanowiła, a także wciąż stanowi źródło inspiracji dla artystycznych poszukiwań. Kraków to również miasto nauki, uczonych, siedziba najstarszego polskiego uniwersytetu. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu, w Krakowie – w wyniku swoistego połączenia sztuki i nauki – powstała pierwsza polska Akademia Sztuk Pięknych, najstarsza uczelnia plastyczna w kraju – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta dodał:
- Dziś odznaczona medalem „Cracoviae Merenti” zostanie wspaniała uczelnia, dzięki której artystyczna strona naszego miasta jest znana na całym świecie. Decyzja o przyznaniu srebrnego medalu „Cracoviae Merenti” Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki jest wyrazem podziwu i uznania, jakie winni jesteśmy instytucji o tak ogromnym dorobku – Alma Mater wybitnych malarzy, rzeźbiarzy, grafików, konserwatorów – restauratorów, architektów. W imieniu radnych miasta Krakowa kieruję słowa wdzięczności za to, że Akademia przez ponad dwieście lat swej działalności nigdy nie zapomniała i nie zapomina o swoim mieście, zawsze dbając, aby artystyczny duch Krakowa nie przeminął – powiedział przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.