Piotr Kunce - grafik projektant, dla którego plakat stał się życiową pasją, przedstawia prezentację swoich plakatów w miejsce dwóch wystaw, których otwarcia przewidywane były w połowie listopada 2020 roku. Niestety zamknięcie, dosłownie w przeddzień wernisażu wystawy, spowodowało, że jest ona obecnie dostępna jedynie wirtualnie - w formie filmu.

kunce plakat

Pomysł na duży pokaz z okazji 50-ciu lat jego obecności na rynku plakatowym powstał w ubiegłym roku. Profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytetu Mateja Beli na Słowacji, to osoba rozpoznawalna na międzynarodowym rynku projektowania plakatu. Jeden z kilku najbardziej znanych twórców tej dziedziny w Polsce. Brał udział w większości międzynarodowych pokazów plakatu (biennale) na świecie.

Prowadził warsztaty plakatu: w Brazylii, Czechach, Chile, Danii, Finlandii, Francji, Indiach, Kanadzie, Niemczech, Meksyku, Słowacji. Pracował jako visiting professor w School of Fine Arts University of Connecticut w USA.

Dzięki dużym wystawom, do jakich go zaproszono w ostatnich latach w: Brazylii, Meksyku, Iranie, Francji czy Ukrainie jego twórczość jest chyba bardziej znana tam niż w rodzinnym mieście. Wystarczy dodać, że wystawę w Museo Oscar Niemeyer w Kurytybie odwiedziło 65 000 osób.

Prace Piotra Kunce to głównie plakaty kulturalne: wystawowe, muzyczne, teatralne, festiwalowe,  choć również i takie, które niosą przesłanie społeczne.

Plakat polski, jako marka, jest nadal ogromnie popularny, a prace Piotra Kunce, o dość różnorodnym charakterze, pokazują jego przyjazny stosunek do życia. W swojej pracy graficznej uważa (za Miltonem Glaserem), że styl nie jest godny zaufania.

Na co dzień żyje, posługując się powiedzeniem Rolanda Topora: "Powaga jest wrogiem wyobraźni”. Wiele z jego prac pełnych jest dowcipu i humoru.

Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół ASP w Krakowie.