Studenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zainicjowali i wzięli udział w akcji ratowania XVIII-wiecznych malowideł z ruin kaplicy w Rapocinie (Dolny Śląsk).

Rapocin - studenci Akademii Sztuk Pięknych uratowali zabytkowe freski
fot. Uta Hanusek

W latach '80 ubiegłego wieku wioska Rapocin w związku ze szkodami wyrządzonymi przez pobliską Hutę Głogów została wysiedlona. W kaplicy, która z roku na rok popadała w coraz większą ruinę, pozostały XVIII wieczne malowidła ze scenami przedstawiającymi Modlitwę Chrystusa w Ogrójcu oraz Golgotę.

Rapocin - studenci uratowali zabytkowe freski
fot. Uta Hanusek

Dzięki współpracy z Politechniką Krakowską, której studenci wykonali projekt zabezpieczenia ruin, można było bezpiecznie przeprowadzić prace konserwatorskie. Polegały one na zdjęciu pozostałości malowideł w formie kilku płatów, które następnie zostały osadzone na nowym podłożu. Po konserwacji uratowane barokowe przedstawienia w postaci transferów będą eksponowane w głogowskiej kolegiacie.

Konieczność ratowania cennych malowideł dostrzegł pochodzący z okolic Rapocina Mateusz Tomyślak, student WKiRDS, który zainteresował nią pracowników Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych. Powstała grupa studentów WKiRDS w składzie: Uta Hanusek, Mateusz Tomyślak, Katarzyna Kudyba, Justyna Latoń, Joanna Pietrzyk, Alicja Puzio, która pod kierunkiem dr Anny Forczek-Sajdak, mgr Karoliny Molgi, dr Doroty Białek-Kosteckiej oraz dr Marcina Błaszczyka z Pracowni Projektowania Konserwatorskiego oraz Pracowni Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych rozpoczęła i przeprowadziła prace konserwatorskie. Warto podkreślić, że akcja ratunkowa była prowadzona w trudnych warunkach i ze względu na odległą lokalizację na Dolnym Śląsku, stanowiła logistyczne wyzwanie dla osób zaangażowanych w projekt.

Powodzenie przedsięwzięcia było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KON-FEDERACJA oraz dotacji celowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu na realizację części tego projektu.