We wtorek, 15 grudnia 2015 r. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się gala wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z rąk wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej stypendia otrzymało aż 90 studentów i 9 doktorantów uczelni artystycznych. Wśród laureatów znaleźli się studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: Natalia Jamróz (Wydział Rzeźby), Agnieszka Jucha (Wydział Form Przemysłowych) i Mateusz Grymek (Wydział Malarstwa). W uroczystości brali udział rektorzy wszystkich uczelni artystycznych w tym JM Rektor ASP w Krakowie, prof. Stanisław Tabisz oraz Prorektor ds. studenckich, dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP. Wtorkową galę uświetnił koncert w wykonaniu stypendysty Łukasza Krupińskiego, uczestnika III etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostają zazwyczaj zwycięzcy międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, festiwali i przeglądów. Są to artyści, którzy już za chwilę będą tworzyć nową generację twórców decydujących o obliczu polskiej kultury.

Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawane są na wnioski rektorów uczelni artystycznej na podstawie rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 17 lipca 2015 w sprawie stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia przyznawanych studentom oraz rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 17 lipca 2015 w sprawie stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia przyznawanych doktorantom.

O tym jak bardzo prestiżowym wyróżnieniem jest Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego świadczy fakt, iż otrzymuje go około pół proc. studentów uczelni artystycznych.  Stypendia te mają na celu nie tylko wyróżnienie i uhonorowanie wybitnych studentów i doktorantów, ale także mają im pomóc w realizacji projektów twórczych, w doskonaleniu warsztatu artystycznego, w podejmowaniu działań służących wzbogaceniu polskiej kultury.

Emisja reportażu z wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za wybitne osiągnięcia odbędzie się w TVP KULTURA w sobotę, 19 grudnia 2015 r., o godz. 16.05 zaś powtórka we środę, 23 grudnia 2015 r. o godz. 9.05.

ASP w Krakowie Stypendia MKiDN 1

ASP w Krakowie Stypendia MKiDN 2