Warsztaty Plastyczne to cykliczne zajęcia artystyczne dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu. Inicjatywa ta powstała w wyniku współpracy Rady Samorządu Studentów Collegium Medicum wraz z Samorządem Studenckim Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obejmuje ona comiesięczne spotkania małych artystów ze studentami, na świetlicach przy poszczególnych oddziałach szpitalnych. Po zakończeniu zajęć każde dziecko otrzymuje pamiątkowy dyplom uczestnictwa.

Pierwsze warsztaty, które odniosły niebywały sukces szczególnie wśród maluchów, odbyły się 25 kwietnia 2013 na trzech Oddziałach: Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia; Endokrynologii Dzieci i Młodzieży oraz Pediatrii, Reumatologii i Chorób Środowiskowych. Pacjenci zostali podzieleni na grupy wiekowe, w których wykonywali odrębne zadania: najmłodsi projektowali i ozdabiali kolorowymi papierami i kwiecistymi wzorami ubranie dla Pani Wiosny, która przez cały czas w zwiewnej sukni poruszała się między uczestnikami oraz umieszczali ozdoby na namalowanym konturze na usztywnionej powierzchni. Po zakończeniu zadania, każdy z uczestników mógł otrzymać pamiątkowe zdjęcie w sylwetce Pani Wiosny, gdzie miejsce na twarz zostało wycięte. Starsze dzieci zajęły się natomiast wykonywaniem własnoręcznych ozdób: toreb ekologicznych i czapek, odbijając na nich szablony pokryte kolorowym tuszem.

Kolejne w tym roku akademickim spotkanie planowane jest na  4 czerwca 2013 w godzinach 13.30 – 15.00 na Oddziale Rehabilitacji. Jego tematem przewodnim są „Baśniowe Postacie”. Dzieci otrzymają szansę wcielenia się w rolę Walecznych Rycerzy, Dobrych Wróżek, Elfów, Skrzatów, Smoków, Jednorożców oraz wielu innych, fascynujących, może jeszcze nieodkrytych, baśniowych bohaterów.  Jednym z zadań będzie stworzenie Smoczej Parady po przez wykreowanie własnego smoka z tekturowych pudełek lub wykonanie niepowtarzalnego przebrania – dzieci wcielą się w rolę ulubionego zwierzątka, baśniowego smoka lub innego bohatera, którego podpowiada im wyobraźnia. Przywdzieją zbroję, wykują swój miecz, ozdobią rycerską tarczę własnym herbem lub… przygotują przepiękne skrzydełka leśnego elfa. Najstarsi zobaczą zaś, jak można wykonać filcowe przypinki inspirowane baśniowym światem zwierząt.

Jednym z celów przeprowadzenia Warsztatów Plastycznych jest uczynienie czasu spędzonego w szpitalu bardziej przyjaznego dzieciom. Dodatkowo, poprzez działalność plastyczną rozwija się wyobraźnia, a także pobudza kreatywność. Zajęcia pomogą wielu pacjentom zapomnieć o dolegliwościach i sprawią, że znaczniej szybciej upłynie czas spędzony na oddziale. Dla najmłodszych szczególnie ważna jest rola terapeutyczna – sztuka i proces twórczy rozładowują stres i napięcie emocjonalne, pozwalają dać ujście energii, a zarazem uspokajają, relaksują i dają poczucie sukcesu. Ponadto, w trakcie pracy, dzieci rozwijają swoją sprawność manualną i pogłębiają zainteresowanie sztuką.

Uczestnictwo w Warsztatach przynosi wiele radości wszystkim jego uczestnikom: nie tylko dzieciom, ale również udzielającym się studentom. Z tego powodu zajęcia z pewnością będą kontynuowane w następnym roku akademickim.

Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki pomocy Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie „O Zdrowie Dziecka” w organizacji i zapewnienia miejsca prowadzenia warsztatów.

Pomoc studentów w wykonaniu  ozdób dla „Pani Wiosny”

Informacje o akcji na stronie internetowej Rady Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz portalu społecznościom facebook:

Zdjęcia z pierwszej edycji Warsztatów Plastycznych: