W poniedziałek, 10 grudnia 2018 r. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia pryznawane studentom oraz doktorantom. Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w roku akademickim 2018/2019 wręczył stypendia szóstce studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Otrzymali je: Katarzyna Feć-Sfora, Filip Handzel, Katarzyna Jarząb, Karolina Łukawska, Paulina Morawa, Aleksandra Strączek.

Stypendia MKiDN_1

Przyznawanie stypendiów ma na celu nie tylko wyróżnienie i uhonorowanie wybitnych studentów, ale przede wszystkim ma im pomóc w realizacji projektów twórczych, w doskonaleniu warsztatu artystycznego, w podejmowaniu działań służących wzbogaceniu polskiej kultury. Gala wręczenia stypendiów jest zwieńczeniem działań promocyjnych prowadzonych przez cały rok na rzecz młodych artystów. Laureaci Stypendiów Ministra to zwycięzcy międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, festiwali, przeglądów. Artyści, którzy tworzą nową generację twórców, którzy będą decydować o obliczu polskiej kultury. Gala uświetniona została koncertem w wykonaniu wybranych laureatów.

- Mam nadzieję, że to właśnie Państwo - młodzi i zdolni stypendyści będziecie tymi, którzy będą wytyczać nowe kierunki rozwoju sztuki i kultury europejskiej – mówiła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka podczas uroczystej gali wręczenia stypendiów MKiDN studentom i doktorantom uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.

- To jest niepospolite wyróżnienie. I korzystam z tej okazji, by zaraz na początku wszystkim stypendystom złożyć serdeczne gratulacje, dlatego że znajdują się państwo w bardzo wąskiej, można powiedzieć elitarnej grupie. Regulacje prawne przewidują przyznanie tylko 90 takich stypendiów dla studentów i 9 dla doktorantów, a zatem, w proporcji do całego naszego środowiska akademickiego, uczelni artystycznych, to jest grupa niewielka, grupa wybrańców - podkreśliła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

- Przyznawanie stypendiów ma na celu nie tylko wyróżnienie i uhonorowanie wybitnych studentów, ale również ma pomóc młodym artystom w realizacji projektów twórczych, w doskonaleniu warsztatu artystycznego np. w formie wzięcia udziału w kursie, warsztatach, wyjeździe na konkurs – dodała wiceminister kultury.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wanda Zwinogrodzka zwróciła uwagę, że stypendyści Ministra stają się laureatami Najlepszych Dyplomów.

- Od kilku lat pod hasłem Najlepszy Dyplom Roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt promocji absolwentów uczelni artystycznych, który pozwala wyłonić ze wszystkich dyscyplin sztuki najlepszych dyplomantów. Najlepszy Dyplom Projektowy w Katowicach, Najlepszy Dyplom Artystyczny w Gdańsku, Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, Koncert Roku umożliwiają młodym artystom, opuszczającym uczelnie, prezentację swoich osiągnięć przed szerokim gremium profesjonalistów i odbiorców sztuki. Laureaci tych imprez otrzymują finansowe nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zaznaczyła wiceminister kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2015 r. prowadzi ogólnopolskie badanie losów zawodowych absolwentów uczelni artystycznych. Prowadzi je wyspecjalizowana jednostka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie we współpracy z profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przeprowadzone badania pozwalają na wyciągniecie następujących wniosków. Około 69% absolwentów uczelni artystycznych w Polsce, prowadzi obecnie działalność artystyczną, która jest stałym źródłem dochodów lub wiąże się z wykonywaną pracą zarobkową, a jedynie 8% absolwentów deklaruje brak aktywności artystycznej. Ponad połowa badanych czyli 52% absolwentów jest usatysfakcjonowana własną sytuacją zawodową. Szanowni Państwo proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na następujące informacje – 86% absolwentów wystawia uczelniom pozytywne oceny dotyczące wpływu uczelni na rozwój uzdolnień artystycznych, a 70% absolwentów ponownie wybrałoby ukończony kierunek.

Źródło informacji www.

Stypendia MKiDN_2