Przy Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie działa Otwarta Pracownia Projektowania Mody. Mogą w niej zdobywać doświadczenie zawodowe i wiedzę oraz rozwijać swoje pasje związane z modą i projektowaniem ubiorów wszyscy studenci krakowskiej ASP. Pracownia umożliwia bezpośrednie kontakty z zawodowymi projektantami. W ramach warsztatów studenci mieli możliwość spotkać się m.in. z Tomaszem Ossolińskim.

Tomasz Ossoliński tworzy głównie ubrania męskie wyjątkowej jakości oraz  unikatowe kreacje dla kobiet. Jest równocześnie projektantem i krawcem, artystą i rzemieślnikiem. Swoja przygodę z moda i projektowaniem rozpoczął w wieku 15 lat, a swoją pierwszą autorską kolekcję zaprezentował rok później. Mając 17 lat odebrał pierwszą nagrodę – Guzik Fahrenheita. Jako 18-latek został głównym projektantem marki odzieżowej Bytom, gdzie przez kilka lat pod okiem mistrzów zdobywał szlify w rzemiośle krawieckim i odkrył swoją największą namiętność – garnitur. Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz wiedzy rozpoczął pracę nad własną marką. Jego nazwisko szybko stało się synonimem prestiżu, doskonałego krawiectwa i konceptualnej pracy nad ubiorem. Od lat inspiruje, wyznacza trendy i ustala nowe standardy w modzie męskiej. To z cała pewnością dobry przykład i inspiracja dla studentów ASP.

Otwarta Pracownia Projektowania Mody rozpoczęła swą działalność dydaktyczną w roku akademickim 2008/2009. Była jedną z części zrealizowanego wówczas przez Akademię projektu o nazwie "Sztuka Przedsiębiorcza - rozwój współpracy z przedsiębiorstwami jako element programu rozwoju uczelni". Pracownia oferuje także studia podyplomowe Projektowanie ubioru.

pikto Osolinski