Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie uczestniczy w tworzeniu Centrum Kreatywności i Dizajnu w Krakowie. 6 lipca 2015 roku Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół podpisali porozumienie inicjujące działania zmierzające do powstania Centrum, które ma być unikatową w skali kraju instytucją działającą w oparciu o kadry i studentów czterech krakowskich uczelni publicznych: Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - koordynatora tych działań. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kwotę około 75 mln zł.

Jak podkreślił Wojewoda Małopolski Jerzy Miller podpisane porozumienie jest pierwszym tego typu dokumentem, którego założenia przyczynią się do zmiany wizerunku terenów Nowej Huty przejętych od ArcelorMittal Poland.

Pomysł stworzenia Centrum Kreatywności i Dizajnu zrodził się z potrzeby wsparcia konkurencyjności gospodarki poprzez rozwój kadr i zdolności w zakresie wzornictwa przemysłowego i innych form kreatywności.

Działalność tej placówki nastawiona będzie na szeroką współpracę pomiędzy czterema uczelniami i przedsiębiorstwami, a jej głównym celem będzie dążenie m.in. do:
1) podniesienia świadomości przedsiębiorców na temat roli i znaczenia kreatywności oraz dizajnu w rozwoju firm
2) tworzenia interdyscyplinarnych projektów dzięki wykorzystaniu unikatowych kompetencji uczelni krakowskich, w tym we współpracy z przedsiębiorstwami
3) promowania postaw kreatywnych i roli dizajnu m.in. poprzez organizowanie sympozjów, konferencji, spotkań, wystaw oraz warsztatów
4) zwiększania zysków ze sprzedaży produktów i usług wytwarzanych w regionie
5) promocji regionu jako europejskiego ośrodka rozwoju przemysłów kreatywnych i dizajnu
6) promocji dorobku regionu w zakresie dizajnu
7) tworzenia miejsc pracy w przemysłach kreatywnych i wspomagania aktywizacji zawodowej
8) poprawy funkcjonalności i estetyki w przestrzeni publicznej regionu

cd