Ursula von Rydingsvard, jedna z najbardziej znanych artystek w Stanach Zjednoczonych, odwiedziła krakowską ASP i była gościem w gabinecie JM Rektora prof. Andrzeja Bednarczyka. W spotkaniu uczestniczyli także: Prorektor ds. współpracy dr hab. Bartłomiej Struzik, prof. ASP, Prodziekan Wydziału Rzeźby dr Dobiesław Gała oraz Eulalia Domanowska kuratorka wystawy "Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka".

Artystka odwiedziła krakowską ASP przy okazji otwarcia wystawy "Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka", którą od 6 listopada 2021 r. do 6 lutego 2022 r. można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Monumentalne rzeźby Ursuli von Rydingsvard przywołują antyczne pojęcie wzniosłości. Kiedy patrzymy na nie, umieszczone w parkach, na placach czy we wspaniałej architekturze amerykańskich budowli, zachwycają swoją dynamiczną formą. Świadczą o niesamowitej zdolności artystki do tworzenia poetyckich dzieł wykonanych z cedrowego drewna, naładowanych osobistym, emocjonalnym dotykiem.

W czasie swojej ponad czterdziestoletniej praktyki artystycznej Ursula von Rydingsvard zdobyła umiejętność przekraczania kulturowych granic, które obrazują jej rozwój intelektualny i psychologiczny. Jest jedną z nielicznych rzeźbiarek na świecie, która operuje tak monumentalną formą, łącząc precyzję i pracowitość, przypominającą twórców średniowiecza, z nowoczesną sztuką abstrakcyjną, której nadała własny niepowtarzalny charakter.

Pokaz w Muzeum Narodowym w Krakowie, obejmujący jedenaście rzeźb wykonanych z drewna cedrowego (w tym jedną ze zwierzęcych jelit), jedenaście rysunków i jedną instalację wykonaną z przedmiotów gotowych, jest reprezentatywnym przekrojem twórczości autorki, od pracy Bez tytułu (Dziewięć stożków)/Untitled (Nine Cones) stworzoną zaledwie rok po ukończeniu studiów artystycznych na Columbia University w 1975 roku, aż do jej najnowszych dzieł, takich jak Norduna II czy Elegantka. Rzeźby prezentowane są zarówno wewnątrz muzealnej galerii, jak i w przestrzeni publicznej, przed frontem Gmachu Głównego.