Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci_2018/SBMFR oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
W czwartek, 26 kwietnia 2018 r. w Galerii Promocyjnej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy 4. Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej. Ekspozycja jest okazją do zapoznania się z najciekawszymi realizacjami studentów uczelni artystycznych w małej skali. Z ramienia krakowskiej ASP wystawę otworzyli: JM Rektor prof. Stanisław Tabisz, Prorektor ds. Studenckich a zarazem Kurator Galerii Promocyjnej dr hab. Jan Tutaj prof. ASP, Koordynator wystawy mgr Tomasz Bielecki, Kierownik Pracowni małej formy rzeźbiarskiej prof. Krzysztof Nitsch. Podczas wernisażu obecni byli przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - kuratorzy wystawy dr Jarosław Bogucki, dr Igor Mikoda, dr Dawid Szafrański a także Prodziekan Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych dr Rafał Kotwis ad.
{gallery}aktualnosci_2018/SBMFR{/gallery}
W wystawie bierze udział biorą:
Bałos Łukasz, Bąk Daniel Mateusz, Bielak Agnieszka, Bitterman Adriana, Blada Anna Maria, Bojenko Urszula, Ciszewski Marcin, Danielska Urszula, Drewniak Anna, Drozd Paweł, Dwojak Maria, Falkus Monika, Groń Karolina, Grzelewski Rafał, Helbik Paulina, Hupas Sara, Iłenda Wojciech, Jagielski Łukasz, Jamróz Natalia, Jedwabna Michalina, Kaczmarek Klaudia Karolina, Kamieniczna Alicja, Kamińska Jaśmina, Koster Kaja, Kościółek Roland, Kotowicz Daniel, Kowal Katarzyna, Kozak Albert, Krasnodębska Maria, Kudlaszyk Janina, Magalska Natalia, Mańko Magdalena, Miściur Katarzyna, Nowak Marcin, Piątek Katarzyna, Pilch Kaja, Prokop Jakub, Romaniuk Joanna, Rychlik Martyna, Rymarska Marzena, Rzepińska Marta, Sacała Agnieszka, Sarnecka Małgorzata, Shevtsov Andrii, Sobański Daniel, Socha Piotr, Stokowska Paulina, Sucherska Marta, Szymczyk Dawid, Śliwa Olga, Ślusarczyk Klaudia, Tkaczyk Natalia, Urban Elżbieta, Wcisło Katarzyna, Winiarska Dorota Morawiec, Wiśniewska Debora, Wójcik Mateusz, Zbroja Łukasz, Zhovtogolova Iryna, Zieniewicz Irena, Zięba Anna.
Konkurs dedykowany jest pamięci prof. Józefa Kopczyńskiego, wybitnego artysty rzeźbiarza i medaliera, cenionego pedagoga dawnej ASP w Poznaniu (w latach 1955- 2006), obecnie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Głównym organizatorem jest Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Mottem projektu jest sentencja Henry’ego Moora, do której prof. Józef Kopczyński odwołał się w jednym ze swoich powystawowych katalogów - "tylko coś bardzo małego i bardzo dużego daje dodatkowe przeżycie wymiaru".
Laureatami 4. Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej są:
- Elżbieta Urban - I Nagroda 4. SBMFR 2017 w kategorii "Mała forma rzeźbiarska" za pracę "Katedra"
- Agnieszka Sacała - I Nagroda 4. SBMFR 2017 w kategorii "Medal i płaskorzeźba" za pracę "Plakiety"
- Sara Hupas - II Nagroda 4. SBMFR 2017 za pracę "Źródło"
- Kaja Pilch - III Nagroda 4. SBMFR 2017 za pracę "Serce"
- Urszula Danielska - Nagroda specjalna rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za pracę "Kompozycja 1063"
- Marzena Rymarska - Nagroda specjalna rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za pracę "Katedra I"
- Urszula Danielska - Nagroda specjalna Rektora Akademii sztuk Pięknych w Warszawie za pracę "Kompozycja 1063"
- Marzena Rymarska - Nagroda specjalna Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu za pracę "Katedra III"
- Piotr Socha - Nagroda Burmistrza Gminy Mosina za pracę "Autoportret II"
- Natalia Jamróz - Nagroda Odlewni Garstka Studio w Szymanowie odlew z brązu realizacji studenckiej za pracę "Z punktu A do punktu B"
- Maria Dwojak - Wyróżnienie honorowe 4. SBMFR 2017 za pracę "Waldorff z jamnikiem"
- Paulina Stokowska - Wyróżnienia honorowe 4. SBMFR 2017 za pracę "Adam i Ewa"
- Iga Martin - Nagroda specjalna - Kategoria Licea Plastyczne - Indeks Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP za pracę "Mikołaj"
- Sara Janda - Wyróżnienie honorowe 4. SBMFR 2017 - Kategoria Licea Plastyczne za pracę "Studium Ruchu"
Wystawie towarzyszy katalog. We wstępie Paweł Kopczyński pisze:
"Miałem dwóch ojców. Jednym był Józef Kopczyński, syn Józefa. Urodzony w Żninie, parę lat przed wybuchem wojny. Na tyle przed, że zdążył jeszcze zachować parę wspomnień z bezpiecznego życia kupieckiej rodziny. Miał sześcioro rodzeństwa. Po wysiedleniu przez Niemców do Nowego Targu było już inaczej. Pamiętał, że mieli jedną parę butów i tylko jedno mogło chodzić do szkoły zimą. Pomagał utrzymać rodzinę rzeźbiąc i sprzedając figurki z drewna lub gliny. Szybko wydoroślał, był bardzo odpowiedzialny. I tak mu zostało. Takiego pamiętam go najbardziej - zapracowanego. Bez przerwy coś rzeźbił, skrobał, dłubał i rysował - w kuchni, na stole, w pracowni. Zawsze. I robił nam kluski z sera na śniadanie. Były paskudne, ale ogólnie to w sumie dobrze gotował.
Moim drugim ojcem był Profesor Józef Kopczyński - Dziekan Wydziału Rzeźby, Kierownik Katedry Drobnych Form Rzeźbiarskich Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Artysta, Pedagog, Człowiek. Nie jestem jedynakiem, jest nas wielu. Nawet nie wiem ilu mam braci i sióstr. Prawdziwy Nauczyciel zostawia po sobie spory ogród. Nie mówi ci co masz robić, dokąd iść - on czeka aż zakwitniesz. Czasem podeprze, czasem przytnie… Nam wydaje się, że to wszystko co sięgnęliśmy zawdzięczamy sobie. I tak ma być. Prawdziwy Nauczyciel czeka. A potem odchodzi.
Profesor Józef Kopczyński zostawił po sobie ślad w tych, którzy się z Nim zetknęli, ślad na tyle silny, że powstało Studenckie Biennale Drobnych Form Rzeźbiarskich Jego imienia. Całe życie poświęcił pracy na rzecz młodych ludzi, którzy zmagają się z formą, która ma wyrazić to czego nie rozumieją. On też próbował. Wśród wielu pomników, większych i mniejszych rzeźb, obrazów i rynków, to dzieło wydaje się być najcenniejsze mimo, że najbardziej ulotne, bo zachowane w naszej pamięci. Trzeba o nie dbać i je pielęgnować. Dbajmy o ten ślad, o tę umiejętność cierpliwości, poszukiwania, wytrwałości w pracy. Pamiętajmy o Nim jako o człowieku, tak jak ja pamiętam o nim jako o ojcu, i jako Nauczycielu, Profesorze. A tak kluski z sera to w sumie nie były takie złe."
Wystawa będzie czynna od 27 kwietnia do 25 maja 2018 r.
Więcej informacji o konkursie na:
www.biennale.rzezba.pl
www.facebook.com/studenckiebiennalemalejformyrzezbiarskiej