Szkoła Doktorska Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie podejmuje pioniersko temat doktoratów wdrożeniowych. W bieżącym roku akademickim, jedynym rozpoczynającym się w kraju tego typu doktoratem w dziedzinie sztuki/sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, jest projekt mgr Katarzyny Siwczyńskiej realizowany pod opieką dr hab. Anny Sękowskiej, prof. ASP z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Unikatowy doktorat wdrożeniowy mgr Siwczyńskiej obejmie badania konserwatorskie portretów hetmańskich z kolekcji Jabłonowskich w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu oraz konserwację jednego z nich, co stanie się przyczynkiem do ustalenia warsztatu malarza i charakteru przekształceń zespołu.

Momentem inaugurującym projekt było podpisanie umowy trójstronnej przez: JM Rektor ASP prof. Andrzeja Bednarczyka, Dyrektora Muzeum Zamek Królewski na Wawelu dra hab. Andrzeja Betleja oraz doktorantkę mgr Katarzynę Siwczyńską.

Od kilku lat w Polsce, artystyczne doktoraty wdrożeniowe to rzadkość, można je policzyć na palcach jednej ręki – mówi Dyrektor Szkoły Doktorskiej dr hab. Bogdan Achimescu, prof. ASP. Są one ministerialnym programem służącym rozwojowi współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dla ASP to okazja do nawiązania ścisłej współpracy z instytucjami kultury Krakowa, poprzez patronowanie cennemu projektowi badawczemu z zakresu konserwacji dzieł sztuki – podkreśla Dyrektor Achimescu.

Temat mojego doktoratu wdrożeniowego przenosi nas w XVIII-wieczny świat sztuki staropolskiej i mecenatu artystycznego Józefa Aleksandra Jabłonowskiego - postaci niezwykłej, działającej z rozmachem i tak też realizującej założenie, jakim było powstanie galerii portretów hetmańskich – mówi mgr Katarzyna Siwczyńska. Wszystkie portrety, pod warstwą przemalowań i retuszy, kryją wiele tajemnic i pytań. Badania fizyczne, chemiczne i historyczne pozwolą nie tylko zapoznać się z XVIII-wiecznym warsztatem malarza, ale przybliżą losy kolekcji, poczynając od momentu jej powstania, poprzez rozproszenie majątku po śmierci fundatora, liczne renowacje, a finalnie konserwacje w Pracowni Konserwacji Malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu.