30 stycznia o godz. 17:30 będzie miał miejsce wernisaż wystawy

"The Best of ... ASP 2012 - 2013"

Galeria Akademia w Bronowicach w przestrzeniach Galerii Bronowice

Kraków, ul. Stawowa 61

Wydarzenie na facebooku - zobacz

Wystawa w galerii AKADEMIA W BRONOWICACH, będącej efektem współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie a Galerią Bronowice, prezentuje dzieła studentów i młodych absolwentów uczelni, którzy w ostatnich dwóch latach zostali laureatami nagród w prestiżowych konkursach o charakterze krajowym i międzynarodowym oraz zostali uhonorowani stypendiami i nagrodami fundowanymi przez m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Fundacji Grazella, stypendium im. Henry’ego Dorena, stypendium im. Jana Matejki i innych.

THE BEST OF.. jest więc ukazaniem szerszej publiczności wybijających się osobowości twórczych krakowskiej ASP, które zostały już zauważone w środowisku ekspertów. Szerokie spektrum oferty dydaktycznej uczelni ma tu wyraźne przełożenie na różnorodność prezentowanych prac i postaw twórczych, począwszy od malarstwa, poprzez rzeźbę, grafikę i fotografię, szeroko pojęty dizajn a skończywszy na sztuce nowych mediów i performance.

Druga już z kolei prezentacja w gościnnych murach Galerii Bronowice jest tym razem otwarciem podwoi dla młodych adeptów sztuki, którzy bądź są tuż przed dyplomem, bądź też postawili już pierwsze kroki na profesjonalnej drodze niedawno opuściwszy progi Akademii.

Prezentacja wybranej grupy tych już zauważonych , najciekawszych osobowości pokazuje zarazem pewien rys pokolenia ale także typy wrażliwości, postaw artystycznych i świadomych już wyborów, poszukiwań własnego języka wypowiedzi, „porządkowania świata” językiem form i znaczeń czy kreowania otoczenia poprzez obiekty, w których utylitaryzm jest zarazem nowatorsko, intrygująco wpleciony w estetyczną formę.

Eksponowane prace określając rodzące się indywidualności są zarazem wyrazem różnorodności warsztatów i estetyk, gdzie zrównoważona analiza świata, chłodna obserwacja czy warsztatowo perfekcyjna malatura krzyżyję się z ekspresją gestu czy niemal dziką fascynacją artystycznej swobody patrzenia na świat. Porządek konstrukcji zmierza się z lekkością nietypowej materii a klasyczne tworzywo jest traktowane w pozornie mechaniczny sposób. Minimalistyczna kreacją projektanta może zarazem okazać się niezwykle subtelną i pełną wdzięku funkcjonalną formą obiektów, które mogą towarzyszyć nam w codziennym zmaganiu się z rzeczywistością. Język wypowiedzi performera natomiast w wymowny a zarazem zaskakująco oczywisty sposób, posiłkując  się  gestami jego ciała czy okruchami notowanych faktów i zdarzeń, przetwarza aktualny stan naszej kondycji i ukazuje jej kruchość, niejednoznaczność, uwikłanie w sprzeczne konteksty znaczeń.

Prezentacja 33 młodych artystek i artystów z krakowskiej ASP jest cząstkowym ale zarazem intrygującym  zapisem możliwych spojrzeń na świat a zarazem obrazem tak niezmiennie cennej wrażliwości na jego różnorakie uroki.

Jan Tutaj

INTERNET PLAKAT