W niedzielę, 7 czerwca, w Galerii ASP odbył się wernisaż wystawy grafiki „Włodzimierz Kotkowski (1942—2011)”. Wystawa prezentuje prace graficzne i ekslibrisy nieżyjącego już prof. Włodzimierza Kotkowskiego.

Otwarcia wystawy dokonał JM Rektor ASP, prof. Stanisław Tabisz. Na wernisażu obecna była wdowa po Profesorze Bożena Korska wraz z synem i synową. Kuratorem wystawy jest dziekan Wydziału Grafiki ASP. Wernisaż stał się okazją do wspomnień o wybitnym grafiku i pedagogu krakowskiej ASP.

Wystawie towarzyszyła promocja albumu monograficznego Włodzimierz Kotkowski (1942—2011), opublikowanego nakładem Wydawnictwa ASP. Na wystawie można zobaczyć prace z lat 1969—2004, w tym grafiki wykonane w technice mezzotinty i akwatinty, a także 20 ekslibrisów, którymi artysta zwykł obdarowywać bliskich i znajomych. Wystawa będzie czynna do 4 lipca.

Włodzimierz Kotkowski (1942-2011) przyszedł na świat w Łodzi, tam też ukończył Liceum Plastyczne. W latach 1961-1967 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Wacława Taranczewskiego (malarstwo) oraz prof. Mieczysława Wejmana (grafika). W 1967 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w prowadzonej przez prof. Mieczysława Wejmana pracowni miedziorytu. Od 1969 roku aż do śmierci był związany z macierzystą uczelnią – najpierw jako asystent w pracowni prof. Mieczysława Wejmana, następnie jako współtwórca pracowni wklęsłodruku (wraz z prof. Andrzejem Pietschem), wreszcie – jako kierownik pracowni rysunku nr 2 na Wydziale Grafiki. Jako ceniony pedagog współpracował również z Zakładem Grafiki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Twórczość prof. Włodzimierza Kotkowskiego określana bywa mianem impresyjnego realizmu: „Kotkowski jako autor mezzotint jest metaforyczny i oniryczny. Natomiast w akwatintach przeobraża się w impresyjno-malarskiego; przestaje być lirykiem, a staje się pejzażystą-zmysłowcem.”

Kotkowski ASP w Krakowie 1