W sobotę, 6 kwietnia 2019 r. w przestrzeni Galerii Wydziału Malarstwa i Galerii Promocyjnej (pl. Matejki 13, poziom -1) odbył się wernisaż wystawy jubileuszowej Katedry Scenografii „Rozmowy z Mistrzami”.

Koncepcja wystawy zakłada, że każda z istniejących obecnie pracowni w Katedrze Scenografii będzie odnosić się do twórczości jednego, wybranego artysty. Katedrę Scenografii na Wydziale Malarstwa Akademii sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prowadzi prof. Małgorzata Komorowska, która tak mówi o powstaniu wystawy:

„Jest ona podsumowaniem wielu miesięcy wspólnej pracy studentów Katedry Scenografii i pedagogów prowadzących cztery pracownie kierunkowe. Okres przygotowawczy obejmował wykłady z historii Katedry, rozmowy, dyskusje. Istotne było wspólne oglądanie projektów i dzieł Mistrzów, czytanie tekstów, pamiętników. Czas ten pozwolił na powolne zbliżanie się młodych ludzi do świata sztuki teatru, zaklętego już w przeszłości, bowiem Inspiracją do powstających w tym specyficznym dialogu prac, były dzieła wpisane w historię scenografii ubiegłego wieku.

Czas przygotowań był również dla nas pedagogów ciekawym doświadczeniem. Jako wychowankowie profesorów: Wojciecha Krakowskiego, Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Andrzeja Kreutz Majewskiego i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, byliśmy w tym dialogu jakby pomostem prowadzącym do świata Mistrzów. Nasza ożywiona tym wydarzeniem pamięć miała szansę stać się jednym z kluczy do poznania osobowości tych niezwykłych artystów.

Wystawa prezentowana dzisiaj wpisuje się w obchody 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych. Naszym Mistrzom zawdzięczamy kształt Katedry Scenografii, jej specyfikę i charakter. Tą wystawą chcielibyśmy wyrazić swoją wdzięczność i uznanie dla ich niezwykłego talentu i wiedzy, które to poświęcili tworząc przez lata oblicze naszej Katedry.”

Po wernisażu odbyła się promocja albumu "Scenografia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie".

Zapraszamy do Galerii z pracami wystawionymi na wystawie. Autorką zdjęć jest Monika Żarnowska

Galeria zdjęć z wernisażu. Zdjęcia Jerzy Basiura