Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki wyróżniona kategorią naukową A w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Decyzję o przyznaniu kategorii A, Minister Edukacji i Nauki podjął w oparciu o ewaluację jakości działalności naukowej, którą przeprowadziła Komisja Ewaluacji Nauki. Podstawowymi kryteriami były tu:

1. poziom naukowy/artystyczny prowadzonej działalności
  2. efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (to kryterium nie było stosowane w przypadku uczelni artystycznych)
  3. wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki

W przypadku wszystkich kryteriów, oceny dokonywali eksperci, powołani przez Ministra. Sposób przeprowadzenia oceny określały odpowiednie akty prawne i związany z nimi system punktacji. Wyjątkiem jest kryterium nr 3, które zobowiązuje uczelnię do przedstawienia opisu i stosownego materiału dowodowego. Dokumenty te również podlegały ocenie eksperckiej. Nasza Akademia zaprezentowała cztery opisy:

1. Obraz kryzysu estetycznego polskiej przestrzeni publicznej w publikacjach: „Hawaikum”, „Smart Obiekt” i „Nieswojość” i ich wpływ na obszar kultury i sztuki.
    Eksperci zwrócili uwagę na szerokie spektrum odbiorców projektu, które stanowią nie tylko architekci, urbaniści, fotografowie czy historycy, ale również czytelnicy literatury o tematyce społecznej i reportażu, odbiorcy sztuki, uczestnicy spotkań promocyjnych, debat, mieszkańcy regionów, a także użytkownicy mediów społecznościowych.
    Współautorką koncepcji wszystkich trzech książek, jak również ich współredaktorką i autorką fotografii (wraz z Marcinem Przybyłko, absolwentem Wydziału Grafiki krakowskiej ASP), jest dr hab. Agata Pankiewicz, prof. ASP (Wydział Grafiki).
  2. Kształtowanie tożsamości historycznej społeczeństwa poprzez stworzenie pierwszego w Polsce systemu znaków heraldycznych jednostek samorządowych.
    W opinii ekspertów zaprojektowanie szeregu znaków heraldycznych było niezbędne dla osiągnięcia wpływu społecznego ― w tym wypadku pomocy w określaniu i budowaniu tożsamości społeczności lokalnych oraz w kreowaniu poczucia wspólnoty.
    Systemy heraldyczne jednostek samorządowych opracowała dr hab. Barbara Widłak, prof. ASP (Wydział Form Przemysłowych).
  3. Projektowanie społecznie zaangażowane – wpływ projektu „Maseczka origami” na ochronę zdrowia, edukację, funkcjonowanie społeczeństwa, kulturę i sztukę.
    Ten projekt stanowi, zdaniem ekspertów, świadectwo czasu, w którym powstał. Z jednej strony jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczeństwa czasów pandemii COVID-19, z drugiej ― dokumentem pierwszej fali pandemii, kiedy brakowało niemal wszystkich podstawowych środków ochrony.
    Autorką jest dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska, prof. ASP (Wydział Form Przemysłowych).
  4. Konserwacja ołtarza Mariackiego Wita Stwosza czynnikiem wpływu na ochronę światowego dziedzictwa kulturowego, rozwój turystyki, edukację społeczeństwa.
    W ramach projektu przeprowadzono konserwację i przywrócono świetność jednemu z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej na świecie. Prace pozwoliły m.in. na zrekonstruowanie pierwotnej polichromii oraz przywrócenie oryginalnej struktury. Projekt, w którym wykorzystano najnowsze metody badań, jest fenomenem na skalę światową. Realizował go ponad osiemdziesięcioosobowy zespół konserwatorów, fizyków, chemików i historyków sztuki, kierowany przez dr hab. Jarosława Adamowicza, prof. ASP (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki).