29 września 2022 r.

W dniach 21-27 września odbyła się wizyta studyjna artystów/wykładowców z Akademii Sztuk Pięknych w Oslo oraz ze Stowarzyszenia Grafików Islandzkich z Reykjaviku. Wizyta naszych gości to ważna część realizacji projektu "Odnalezione. Piękno w czasie i przestrzeni", w ramach programu Kultura, Działanie 2: Poprawa dostępu do kultury i sztuki, Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Celem projektu jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych instytucji kultury z Polski, Norwegii i Islandii.

W trakcie wizyty studyjnej partnerzy wzięli udział w dwudniowych warsztatach z tradycyjnych technik graficznych, zwiedzili pracownie autorskie profesorów ASP, gdzie zapoznali się z narzędziami odnośnie metody Mokuhanga oraz techniki Alintalglio. Ponadto zrealizowano wspólne spotkanie w pracowni konserwacji papieru w ramach warsztatów prowadzonych przez dr. Reginę Kozik z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Podczas spotkań prowadzone były debaty dotyczące strategii rozwoju publiczności oraz strategii rozwoju przedsiębiorczości w kulturze.

W trakcie trwania wizyty studyjnej w Galerii Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie zorganizowana została wystawa prac ponad czterdziestu norweskich artystów, zarówno studentów jak wykładowców norweskiej akademii. Wystawa była otwarta dla zwiedzających przez miesiąc.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.