Będziemy mieli unikalną możliwość wysłuchania pasjonującej dyskusji wybitnych znawców kultury epoki Romantyzmu i Młodej Polski, do której tak ważnym pretekstem stanie się postać wybitnego malarza Wojciecha Weissa, profesora i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, związanego w tą uczelnią nieprzerwanie od 1892 do 1950 r. Zastanowimy się wspólnie nad narodzinami Młodej Polski, nad silnie zakorzenioną w niej tradycją romantyczną, zapytamy o różnice pomiędzy neoromantyzmem a modernizmem. Towarzyszyć nam będzie twórczość Wojciecha Weissa, jego sławny wizerunek Chopina, zatopienie się w naturę, jego poszukiwanie transcendencji i pytanie o to czym tak naprawdę była „naga dusza”.

Na spotkanie zapraszamy 8 grudnia 2021 r., o godz. 17.00 (pl. Matejki 13, I p., sala 100).

Prowadzący:

Prof. Bartosz Korzeniewski - polski filozof, dr hab. nauk humanistycznych, profesor uczelni Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu publikacji, m.in.: „Pamięć zbiorowa we współczesnym dyskursie humanistycznym”, autor projektu „200 lecie romantyzmu”.

Uczestnicy dyskusji:

Zofia Weiss - historyk sztuki, muzealnik, kurator i krytyk, fundator i prezes Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa. Wnuczka malarza Wojciecha Weissa i malarki Aneri Ireny Weissowej. Specjalizuje się w historii sztuki polskiej i europejskiej przełomu XIX i XX wieku, w tym szczególnie w sztuce Młodej Polski, europejskiego impresjonizmu i postimpresjonizmu oraz art nouveau. W ramach Fundacji prowadzi galerię sztuki współczesnej Zofia Weiss Gallery, współpracująca ściśle z krakowską Akademią Sztuk Pięknych.

Dr Łukasz Kossowski - historyk sztuki, zasłużony muzealnik, monografista Wojciecha Weissa, kustosz Muzeum Narodowego w Kielcach, następnie Muzeum Literatury w Warszawie. Doradca American Center for Polish Culture w Waszyngtonie, autor wielu wystaw o dużym znaczeniu dla kultury polskiej: „Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie i grafice polskich modernistów”, „Totenmesse. Munch, Weiss, Przybyszewski”, „Koniec wieku. Sztuka Polskiego modernizmu”, „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” z okazji 100 lecie odzyskania niepodległości.

Prof. Bogusław Dopart - literaturoznawca, teoretyk i historyk literatury, profesor, kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, Członek Komisji Historycznoliterackiej PAN i Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Należy do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Autor wielu publikacji poświęconych epoce romantyzmu i kulturze polskiej XIX w.