W piątek, 20 listopada 2015 r. w Galerii Jednej Książki mieszczącej się w Bibliotece Głównej ASP odbył się wernisaż wystawy Mateusza Otręby "Naśladownictwo". Wystawa ta otworzyła jedenasty rok funkcjonowania galerii. Można ją oglądać do 11 stycznia 2016 r. Wystawa zamyka cykl imprez w ramach Międzynarodowego Triennale Młodej Grafiki Polskiej.

Wystawie towarzyszy katalog "Mateusz Otręba. Naśladownictwo", w którego wstępie Dyrektor Biblioteki Głównej ASP w Krakowie i Kurator Galerii Jednej Książki Jadwiga Wielgut-Walczak napisała: „Mateusz Otręba zaprezentował w Galerii Jednej Książki cykl kilkudziesięciu prac rysunkowych, które wykonane zostały na zeskanowanych i wydrukowanych kartkach z własnego szkicownika... Za sprawą wystawy Mateusza Otręby zwracamy dziś uwagę na dwie podstawowe funkcje szkicownika: pełni on najczęściej albo rolę przestrzeni przeznaczonej dla prób i poszukiwań, albo też staje się zbiorem prac autonomicznych, ukończonych... Mateusz Otręba akcentuje przede wszystkim moment pojawienia się zmiany i jej kierunek. O niczym nie przesądza, raczej skłania do zastanowienia się, na przykład nad wieloznacznością tytułowego słowa: naśladownictwo.."

Rektor ASP w Krakowie napisał: „Znany ze swoich ekspresyjnych grafik i rysunkowych fascynacji Mateusz Otręba szuka i poszerza zasób artystycznych penetracji. To dobrze, że czyni to zachowując swoje stylistyczne kredo oparte na spontaniczności i swobodzie działania. Ten rodzaj "dzikości" i nie krępowania siebie intelektualnymi kagańcami instynktownego działania, pozwala spojrzeć na kolejne propozycje Mateusza Otręby z zainteresowaniem i nadzieją, że wiele jeszcze zmieni się w jego sztuce opartej na spontanicznym szkicu rysunkowym, jednakże zawsze będzie on mówił swoim autentycznym głosem..."

Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Dyrektor Biblioteki Głównej Jadwiga Wielgut-Walczak oraz Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie dr Marta Raczek-Karcz.

Mateusz Otręba
1990-1995 studia artystyczne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Wklęsłodruku.
1996-2006 asystent w Pracowni Rysunku prof. Włodzimierza Kotkowskiego na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie
2005 - doktor sztuki w dyscyplinie artystycznej grafika
Od 2007 prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów I roku Wydziału Grafiki
2014 - habilitacja
2015 - tytuł profesora nadzwyczajnego

Brał udział w licznych wystawach grafiki i rysunku w kraju i za granicą, m.in.: w Ogólnopolskim Triennale Grafiki w Tczewie; „Graphica Creativa”, International Print Triennial Jyväskylä (Finlandia); Lehrer und ihre Schuler, w Dülmen Galerie Kunen (Niemcy); w Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Łodzi, Ośrodek Propagandy Sztuki; Contemporary Print Exhibition „Poland and Japan” w Tama-Tokyo; Grafika Sześciu, Jan Fejkiel Gallery w Krakowie; Młoda Grafika Polska, Europejska Akademia Sztuk w Warszawie.

Wystawy indywidualne:

1998 - Kraków, Pałac Sztuki, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych