Już 10 lat trwa oficjalna współpraca pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie a Gminą Zator. Z tej okazji w piątek, 23 stycznia 2015 r. w Zatorze w Galerii Rynek 2 odbyło się otwarcie wystawy  malarstwa i rzeźby studentów i pedagogów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. Otwarcie drugiej części wystawy nastąpi w  Galerii Szklanej Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze, pl. Matejki 1.

Współpraca Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z Gminą Zator rozpoczęła się w 2004 roku podpisaniem porozumienia przez prof. Jana Pamułę (ówczesnego rektora ASP) oraz Zbigniewa Biernata (burmistrza Gminy Zator). Liderem współpracy stał się Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, kierowany przez prof. Martę Lempart-Geratowską. Współpraca obejmuje m.in.: prace konserwatorskie zatorskich zabytków przeprowadzone w ramach studenckich ćwiczeń terenowych, studenckie plenery malarsko-rzeźbiarskie, wystawy poplenerowe stworzonych na miejscu dzieł, warsztaty uzdolnionej młodzieży, spotkania z pedagogami krakowskiej ASP oraz wystawy znanych artystów krakowskich w słynnej już galerii sztuki Gminnego Ośrodka Kultury w Zatorze, nomen omen przy Placu Matejki.

Z całą pewnością 10-letnia współpraca, przyczyniając się do ożywienia edukacyjnych i promocyjnych aspektów sztuki współczesnej na terenie Gminy Zator oraz umożliwiając prowadzenie przedsięwzięć konserwatorskich, przynosi obopólne korzyści partnerom porozumienia. Potwierdzi to zapewne najbliższa wystawa malarstwa i rzeźby studentów i pedagogów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, którą będzie można oglądać do 28.02.2015 roku w w Zatorze w Galerii Rynek 2 oraz w Galerii Szklanej Regionalnego Ośrodka Kultury, Plac Matejki 1. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: wk.asp.krakow.pl

zatorskie plenery 1

zator asp 10lar0004