Zapraszamy na wernisaż wystwy

który odbędzie się 24 lutego 2016 r. o godz. 18.00

Galeria Wydziału Malarstwa i Galeria Promocyjna

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Wystawa czynna do 2 marca codziennie w godz. od 12.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 18.30

Zaproszenie Joanna Zemanek

Joanna Zemanek - urodzona 1979 r. w Łękach w województwie małopolskim. W  2005 r. uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej i malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Adiunkt na tymże wydziale w Katedrze Interdyscyplinarnej w III Pracowni Interdyscyplinarnej Tkaniny Artystycznej prof. Lilli Kulki. W latach 2009-2015 pracowała w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku wzornictwo. W 2012 r.  obroniła doktorat  w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, rysunek, zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, jest również kuratorem wystaw. Regularnie pokazuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Przedstawione cykle prac „SłodyczeNaboje”, „Tego kwiatu jest pół światu”, „Popiół i diamenty” oraz filmy „Minuta ciszy” i „Swatches” ogólnie odnoszą się do najistotniejszych osobistych doświadczeń, które w toku pracy nabrały uniwersalnego charakteru a dotyczą przede wszystkim relacji współczesnych doświadczeń „żeńskości" (nie  „kobiecości") i konkretnych społecznych psychologiczno-antropologicznych uwarunkowań. Należą do nich przede wszystkim korygujące „gorsety" tradycji, przyzwyczajeń i społecznych presji wywieranych (czasem w sposób destrukcyjny) na ową „żeńskość”.

• „SłodyczeNaboje” przedstawiają odcisk wypalonego żelazka przywołującego kształt kobiecego łona i łuski naboju. Nazwa zaś odsyła do lat dzieciństwa – szyldów na małych sklepikach oferujących słodycze i napoje.
  • „Tego kwiatu jest pół światu” to praca złożona z trzech epidiaskopowych projekcji na jedwabne ekrany. Ludowe przysłowie, z którego zaczerpnięty jest tytuł odnosi się do popularnej formy pocieszenia kawalera po utracie ukochanej.
  • „Popiół i diamenty” to instalacja przedstawiająca sześć tanich kartonowych trumien kremacyjnych stosowanych powszechnie do spopielania zwłok oraz sześć darowanych sukien ślubnych kobiet-rozwódek. Jak nakazuje tradycja, w której dorastałam, zmarły mąż chowany jest na ślubnej sukni swojej żony. Klątwa sukni ślubnej zaś polega na tym, że prasowana przed ślubem przynosi nieszczęście.
  • „Minuta ciszy” pokazuje śmierć muchy nie w porę (grudzień 2015)
  • „Swatches” przedstawia autorską kolekcję ekskluzywnych szminek do ust.

pikto zaproszenie Zemanek