Krakowska ASP wychodzi ze swoją ofertą edukacyjną poza granice Polski. Korzystają z niej studenci, doktoranci i stażyści. W ostatnich tygodniach swój staż na ASP odbywała dr Olena Kozakewycz, pracownik naukowy Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Była ona stażystką przy Nagrodzie im. Iwana Wyhowskiego na rok akademicki 2020/2021.

Nagroda im. Iwana Wyhowskiego, pod patronatem Prezydenta RP, ma na celu honorowanie zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz budowaniu demokratycznej Ukrainy ― skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą. Ustanowiona została przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz najważniejsze polskie uczelnie, w tym ― Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

W trakcie stażu dr Olena Kozakewycz w Bibliotece ASP opracowywała zbiory książek oraz mini bibliotekę na Dziale Strojów i Tkanin MEK (stroje ludowe, moda, etnologia). Uczestniczyła w VII Międzynarodowej konferencji "Cultural and historical heritage Preservation, Presentation, Digitalization" (Veliko Tarnowo, 22-24/04/2021), gdzie przedstawiła referat "Etnolocal features of traditional shirts "sorochkas" in transcarpathian hutsul region of thr end XIX - early XXI centurier: openwork decor". Brała udział w kilku spotkaniach min: z Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie Wiaczesławem Wojnarowskim, Dyrektorem Zamku na Wawelu dr hab. prof. Andrzejem Betlejem oraz Dyrektorką Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie Agatą Wąsowską-Pawlik. Prowadziła również badania w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, które posiada bardzo wartościową i największą w Polsce kolekcję ludowej sztuki dekoracyjnej i stosowanej etnograficznych grup Ukrainy (Huculszczyzna, Bojkowszczyzna, Podole, Bukowina, Wołyń, Polesie). Miała także możliwość opracowania dokumentów archiwalnych w Archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie. Jako historyk sztuki, etnolog, antropolog z wielkim zainteresowaniem zwiedzała także zabytki Krakowa, wystawy muzealne stałe i czasowe oraz miejsca pamięci.

Dr Olena Kozakewycz za naszym pośrednictwem kieruje słowa podziękowania za umożliwienie odbywania stażu oraz wszechstronną pomoc i wsparcie w realizacji jego założeń Rektorowi ASP prof. dr hab. Andrzejowi Bednarczykowi, Prorektorowi ds. Współpracy dr. hab. Bartłomiejowi Struzikowi, prof. ASP oraz Dyrektorce Biblioteki ASP dr Jadwidze Wielgut-Walczak. Dziękuje również wielu innym osobom, które pomogły jej odnaleźć się na Akademii oraz w Krakowie.