W piątek 15 października 2021 r w Auli ASP w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja Body and Public Space. Gościem specjalnym wydarzenia był Richard Shusterman, profesor Florida Atlantic University i dyrektor Centrum Body, Mind, and Culture. Konferencja była pierwszym międzynarodowym wydarzeniem współorganizowanym przez Somaesthetics and the Arts Center, które powstaje w strukturze Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu rektora ASP dokonała prof. Agata Kwiatkowska-Lubańska - Prorektor ds. badań i ewaluacji.

W ramach porannej sesji, której przewodniczył dr hab. Bartłomiej Struzik prof. uczelni wykłady wygłosili:

prof. Richard Shusterman
Florida Atlantic University
wykład: Soma as and in Space: Public and Privat

dr Alexander Kremer
Szeged University
wykład: Public Spaces and Social Roles

dr Balint Veres
Moholo-Nagy University of Art and Design Budapest
wykład: Notes on the Aural aspect of Built Environment

dr Madalina Diaconu
Uniwersytet Wiedeński
wykład: Standing, sitting and lying in public spaces

W ramach popołudniowej sesji, której przewodniczyła dr hab. Alicja Duzel-Bilińska prof. uczelni wykłady wygłosili:

dr Lilianna Bieszczad
wykład: The Body in the Dance Theater Space

dr hab. Piotr Winskowski
Politechnika Krakowska, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
wykład: Public Space Around Bodies

dr hab. Jakub Petri
wykład: Urban Sports and Aesthetic Power of Infrastructure.

Konferencji towarzyszy wystawa "What if a body has no force acting on it", której kuratorem jest dr Dominik Stanisławski. Wystawę w Instytucie Francuskim w Krakowie w czwartek 14 października otworzyła Konsul Generalna Republiki Francji pani Anne Schmidt-Riou. W wystawie biorą udział artystki i artyści: Sylwia Górak, Joanna Pawlik, Rafał Mazur, Marian Stępak. W ramach ekspozycji zoprezentowana została również dokumentacja wspólnego projektu Richarda Shustermana i Yanna Tomy "The Man in Gold". Okolicznościowy wykład wygłosił prof. Roman Nowobilski.

Konferencja i wystawa są cześcią Open Eyes Art Festival.