W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zakończył się projekt "Artysta na start", w ramach którego odbyły się trzy spotkania.

Pierwsze z nich zatytułowane "Jak się odnaleźć w art worldzie?" odbyło się 4 listopada 2014 roku przy uczestnictwie Stacha Szabłowskiego, kuratora związanego z CSW Zamek Ujazdowski, który opowiadał o zależnościach kształtujących karierę artystyczną absolwentów i absolwentek ASP. Spotkanie to wzbudziło największe zainteresowanie wszystkich uczestników i uczestniczek.

Drugie spotkanie pt. "Prawo autorskie dla artystów" miało miejsce 11 grudnia 2014 roku. Gościem był mecenas Piotr Kochański z kancelarii prawnej Kochański Zięba Rapala i Partnerzy. Mecenas poruszył kwestie dotyczące tego kto jest autorem dzieła, czy możliwe jest współautorstwo działa, kiedy i na jakich warunkach możemy wykorzystać inne dzieło do stworzenia własnej pracy, co to jest prawo cytatu, a także poruszone zostały inne istotne dla artystów kwestie.

Ostatnie spotkanie odbyło się 26 lutego 2015 r. i dotyczyło ubezpieczeń społecznych oraz samoorganizacji. Gośćmi spotkania byli: Marta Czyż, kuratorka i dyrektorka Fundacji Sztuk Pięknych Kochański Knut i Szymon Żydek działający przez wiele lat w Fundacji „Bęc Zmiana”, a obecnie należący do „Czosnek Studio”. Szymon Żydek poruszył ważne kwestie sytuacji i możliwości funkcjonowania artystów i artystek w strukturze społecznej. Wyjaśnił między innymi, co to jest Zaopatrzenie Emerytalne Twórców i co nam w jego ramach przysługuje, opowiedział, jak wygląda działalność gospodarcza w sztuce i jakie umowy warto zawierać, kiedy przysługuje artystom ubezpieczenie zdrowotne.

Inicjatorką i koordynatorką spotkań była dr Iwona Demko z Wydziału Rzeźby, która otrzymała wsparcie finansowe trzech wydziałów tj: Rzeźby, Malarstwa i Grafiki. Każdy z wydziałów sfinansował jedno spotkanie. Osobą, która uczestniczyła we wszystkich spotkaniach była Marta Czyż, która dobierała gości jej towarzyszących w zależności od tematu, jaki był poruszany na spotkaniu.

Prawdopodobnie będzie możliwa kontynuacja podobnych spotkań, ponieważ Marta Czyż złożyła wniosek o dofinansowanie projektu "Artysto do dzieła" w ramach programu International Fund for the Promotion of Culture (UNESCO). Jeśli jej wniosek zostanie przyjęty, umożliwi to kolejne spotkania dla studentów/tek w zakresie tematów dotyczących funkcjonowania artystów/tek poza akademią.

2. Artysta na start ASP w Krakowie