Zapraszamy na finisaż wystawy pokonkursowej

doktorantek i doktorantów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

inspirowanej twórczością wybranej postaci związanej z krakowską ASP

pod honorowym patronatem JM Rektora prof. Stanisława Tabisza

"Doktorant_ka na 200!"

który odbędzie się we wtorek, 20 listopada 2018 r., o godz. 17.30

w Galerii "Akademia w Bronowicach"

Galeria Handlowa Bronowice

Kraków, ul. Stawowa 61

Podczas uroczystego finisażu poznamy zwycięzców konkursu "Doktorant_ka na 200!", którym zostaną wręczone nagrody.

plakat doktorantka

W związku z obchodami Jubileuszu 200-lecia powstania Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Samorząd Doktorantów zainicjował zorganizowanie konkursu oraz wystawy „Doktorant_ka na 200!”. Tematem przewodnim konkursu było wykonanie pracy inspirowanej twórczością wybranej postaci związanej z krakowską ASP.

Powstało 19 dzieł, niezwykle różnorodnych, zarówno malarskich, rzeźbiarskich, graficznych, wykonanych technikami niestandardowymi, mieszanymi oraz film. Nagrody (I, II i III nagrodę oraz 3 wyróżnienia honorowe) przyznało jury w składzie: JM Rektor - prof. Stanisław Tabisz, Prorektor ds. Studenckich – dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP, kierownik Środowiskowych Studiów Doktoranckich - prof. Andrzej Bednarczyk, kuratorki, krytyczki i historyczki sztuki – Monika Rydiger i Agnieszka Jankowska-Marzec oraz przedstawicielka Samorządu Doktorantów – Inga Widlińska (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki). Wyniki konkursu zostaną upublicznione podczas finisażu wystawy.

Prezentowana wystawa jest o tyle niezwykła, iż prace powstały specjalnie na tę okazję, a inspiracje, które Doktoranci czerpali z twórczości zacnych Akademii podkreślają wyjątkowość tychże osób, wspominanych nie tylko słowem młodych artystów, projektantów, konserwatorów dzieł sztuki, lecz ich pracą twórczą. W gronie osób związanych z krakowską ASP, z których twórczości czerpali Doktoranci i Doktorantki znajdują się: Stanisław Wyspiański, Edward Stehlik, Adolf Szyszko-Bohusz, Xawery Dunikowski, Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski, Andrzej Pawłowski, Jerzy Nowosielski, Olga Niewska, Józef Szajna, Jerzy Orbitowski, Leszek Sobocki, Christian Boltański, Czesław Słania, Jacek Gaj, Zbigniew Bajek, Tadeusz Mysłowski, Sławomir Karpowicz.

Opiekunem artystycznym galerii ASP „Akademia w Bronowicach” jest Prorektor ds. Studenckich - dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP. Kuratorką wystawy „Doktorant_ka na 200!” jest Przewodnicząca Samorządu Doktorantów, doktorantka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - Paulina Krupa.

Ekspozycja jest czynna od 15 października do 29 listopada 2018 roku od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 -21.00, soboty i niedziele handlowe od. 9.00 - 21.00.

Więcej na

pikto doktorant_ka