Sejm-RP21

200-lecie założenia Akademii Sztuk Pięknych

im. Jana Matejki w Krakowie

dnia 13 września 2018 roku o godz. 12.00

w siedzibie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, I p.

Warszawa, ul. Wiejska 4/6/8

Wystawa prezentująca plakaty ze zbiorów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie będzie czynna od 10 do 24 września 2018 roku.

Kurator wystawy: dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP

Honorowy Patronat nad jubileuszem sprawują Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i Jego Małżonka Agata Kornhauser-Duda.

W katalogu, który towarzyszy wystawie JM Rektor prof. Stanisław Tabisz pisze: "Historia w sposób zaskakujący łączy fakty i zdarzenia o dużym i doniosłym znaczeniu. W 2018 r. Państwa Polskie obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie jubileusz 200-lecia pełnienia swojej edukacyjnej i artystycznej misji wobec społeczeństwa polskiego. Te dwie wielkie rocznice wskazują, że Polacy nie zawsze byli wolni, ale polski duch i artystyczna ekspresja wyrażane były w dziełach sztuki w najważniejszych okresach historii. Bo przecież, jak pisał Cyprian Kamil Norwid: "nie miecze, nie tarcze bronią języka, lecz arcydzieła". Naród bez sztuki i kultury nie istnieje. Nie ma ugruntowanej tożsamości, nie przechowuje trwałych śladów o uniwersalnej wartości dla przyszłych pokoleń.

Serdecznie dziękuję Panu Markowi Kuchcińskiemu, Marszałkowi Sejmu rzeczypospolitej Polskiej, za umożliwienie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, najstarszej uczelni sztuk plastycznych w Polsce i jednej z najstarszych w ogóle uczelni w naszym kraju, zaprezentowania wystawy w budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to dla nas, artystów polskich, niezwykły honor i wyróżnienie. Ze względów oczywistych prezentujemy niezwykłą, kameralną wystawę, chcąc przede wszystkim przypomnieć, w tak ważnym dla Polaków miejscu, o naszej historii, tradycji, o uczelni wielkich artystów (!), którzy byli od 1818 r. studentami, absolwentami i pedagogami Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i tworzą dziś niezwykły panteon artystów mających w swoim dorobku najwybitniejsze dzieła i społeczne dokonania..."

plakat 2_x_100

pikto 2x100