Serdecznie zapraszamy na wykład dr hab. Dariusza Brzostka "Czytanie horrorem. W stronę radykalnej (teorii) interpretacji", który odbędzie się 28 maja 2022 r. o godz. 19.00 w Auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (pl. Matejki 13). Wykład towarzyszy obecnej wystawie prezentowanej w Galerii ASP "SPAZMATIKON" Dominika Ritszela.

Abstrakt do wykładu:

"Horror, literatura i kino grozy doczekały się niezliczonych interpretacji angażujących najrozmaitsze pojęcia, teorie i metody. Nie ma już zapewne takiego dyskursu teoretycznego, którego nie aplikowano by do filmów Hitchcocka i Carpentera, do nowel Lovecrafta i powieści Kinga. Groza została zatem nieodwracalnie przenicowana i wypatroszona z niesamowitości, stając się alegorią, parabolą lub metaforą procesów społecznych oraz zmian kulturowych. Cóż jednak stanie się, jeśli postanowimy odwrócić role? Gdy w roli teoretyków kultury i jej krytyków wystąpią: Dario Argento, John Carpenter, Lucio Fulci, Mario Bava, Robin Hardy, Stephen King, Clive Barker i… najoczywiściej H.P. Lovecraft? Natomiast straszyć będą nas: Michel Foucault, Fredric Jameson, Stanley Fish, Richard Rorty, Ludwik Fleck, Quentin Meillassoux i… rzecz jasna Jacques Lacan? Czy pochłonięcie przez drapieżnika i doskonała imitacja (ciała, czyli tekstu) ofiary to ostateczna forma interpretacji? Czy zmiennokształtne potwory oraz inwazje porywaczy ciał są poręcznymi narzędziami analizy kulturowej? Czy pewien znany rekin z popularnego filmu grozy byłby gotów pożreć teorię…?"

dr hab. Dariusz Brzostek – zajmuje się antropologią kulturową, sound studies, twórczością Stanisława Lema, poezją dźwiękową, muzyką eksperymentalną, horrorem, fantastyką naukową i afrofuturyzmem. Wykładał gościnne na: University of North Carolina at Chapel Hill (2018), Guangxi Normal University, Guangdong University of Foreign Studies, Tianjin Normal University (2016). Realizował nagrania terenowe w Finlandii, Francji, Portugalii, Chinach, USA, Maroku i na Jamajce. Uczestnik projektów badawczych Towards a Global History of Music oraz Reggae Research Network. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN (2020-2023). Autor monografii: Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy (Toruń 2009), Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem (Toruń 2014), Wola nie-wiedzy. Horror postmodernistyczny czy groza późnej nowoczesności (Toruń 2020); współautor (z Katarzyną Marak i Miłoszem Markockim) książki Gameplay, Emotions and Narrative. Independent Games Experienced (Pittsburgh, 2019).

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym trwającej w Galerii ASP (ul. Basztowa 18) wystawie "SPAZMATIKON" Dominika Ritszela w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2022 odbędzie się 27 maja 2022 r., o godz. 18.00. Wystawa jest czynna od 14 maja do 30 czerwca 2022 r.

Link do wydarzenia dotyczącego wystawy "SPAZMATIKON" na Facebook'u.