JM Rektor prof. Andrzej Bednarczyk oraz Dziekan Wydziału Rzeźby prof. Jan Tutaj zapraszają na wykład i dyskusję "Rynek sztuki współczesnej". Wydarzenie odbędzie się we wtorek 22 marca 2022 r. o godz. 13.00 w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP (ul. Basztowa 20).

Wydarzenie to towarzyszy trwającej do 31 marca 2022 r. w Narodowym Banku Polskim Oddział w Krakowie wystawie "Na krawędzi. Pogranicza porysunkowej przestrzeni". Ekspozycja jest drugą odsłoną projektu artystyczno-badawczego, który założył stworzenie przestrzeni do zderzenia z sobą różnorakich postaw twórczych artystów (w znacznej mierze rzeźbiarzy) zajmujących się w swojej praktyce artystycznej aktywnością rysunkową jako autonomiczną a zarazem wykraczającą poza ramy klasycznego rozumienia dyscypliny. Jego twórcami jest dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie prof. Jan Tutaj oraz prodziekan dr Dobiesław Gała. Tytułowe pogranicza porysunkowej przestrzeni to w intencji projektu pole do działań badawczo-eksperymentalnych a zarazem próba indywidualnych re-definicji pojęcia rysunku w ujęciu zaproszonych do projektu Twórców. Krawędź umownej przestrzeni rysunkowo-rzeźbiarskiego pogranicza jest bardzo umowna, bywa mglista i wymyka się jednoznacznym określeniom. Tym bardziej warto więc ponawiać próby jej znakowania, wytyczania czy odświeżania. Ten proces uaktualnianego twórczego namysłu to istotny czynnik aktywizacji i progresywnej siły współczesnej sztuki. To także cenny warunek artystycznej refleksji wspomagający świadomość artysty-badacza.

W ekspozycji biorą udział twórcy z ASP: Łódź, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Kraków.

Wystawa ta została otwarta 21 lutego 2022 r.