30 listopada 2022 r.

Instytut Somaesthetics and the Arts Center Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

zaprasza na wykład Stelarca

pt. "Excess and indifference: alternative anatomical architectures"

("Nadmiar i obojętność: alternatywne architektury anatomiczne")

Wykład odbędzie się 7 grudnia o godz. 20.00 (angielska wersja językowa)

Transmisja on-line z Melbourne na platformie Webex.

Stelarc (właściwie Stelios Arcadiou), ur. 19 czerwca 1946 na Cyprze, to współczesny artysta, od 1948 mieszkający w Australii. Ukończył T.S.T.C (Art and Crafts) oraz Uniwersytety Monach i Melbourne. Obecnie związany z Brunel University London.

Twórczość Stelarca wyrasta z koncepcji Body Art i Performance. Projekty artysty, poprzez swą performatywność, interdyscyplinarność oraz kontekst intelektualny, wpisują się w nurt somaestetyki. Jego działania są nierozerwalnie związane z problematyką ludzkiego ciała, postrzeganą w kontekście technologii oraz interfejsów, łączących człowieka z maszyną. W rozumieniu Stelarca ciało ze swojej natury jest przestarzałe (obsolete body), dlatego wraz z narodzinami technologii musi ulec modyfikacji.

„Ciało, powiększone przez maszyny, instrumenty i systemy obliczeniowe, z konieczności wyrasta ponad swoją biologię. Pojawiają się alternatywne architektury anatomiczne. Dlaczego nie trzecia ręka czy dodatkowe ucho? - pyta prowokacyjnie Stelarc i dodaje - Postrzegam ciało nie jako przedmiot pożądania, lecz raczej obiekt, który wymaga ponownego zredefiniowania. Współcześnie stało się ono chimerą mięsa, metalu i kodów - biologicznego, technologicznego, systemów obliczeniowych. Musi  płynnie funkcjonować pomiędzy tymi trybami w niejednorodnej rzeczywistości”.

Do najważniejszych prac Stelarca należy m.in. powstałe w latach 1970-1994 Amplified Body (ciało artysty podłączone zostało do sieci czujników, kontrolujących fale mózgowe -EEG, mięśnie - EMG, puls i ciśnienie krwi. Pozostałe czujniki monitorowały ruch członków i pozycję ciała). Realizując projekt Third Hand (1976-1981), Stelarc przymocował  sobie trzecie ramię – robota, które reagowało na sygnały wysyłane z mięśni brzucha i nóg (EMG), zmuszając ciało do zmiany przyzwyczajeń ruchowych. W 2003 wykonał kopię swego ucha w skali 1:4. Ucho rozrastało się w oparciu o komórki człowieka i myszy. Z kolei Extra Ear to zrealizowana w 2007 operacja wszczepienia w przedramię artysty implantu ucha.

Stelarc został wyróżniony doktoratem honoris causa przez Uniwersytet Joński (Korfu) oraz Monash University (Australia). Jest również  honorowym profesorem sztuki i robotyki Uniwersytetu Carnegie Mellon. Otrzymał nagrody Ars Electronica Golden Nica Hybrid Arts Prize oraz Australia Council’s Emerging and Experimental Arts Award.

Zaleca się połączenie z przeglądarki Chrome, MS Edge lub aplikacji desktopowej Webex.

Link do spotkania:

Webinar number: 2673 055 1851

Webinar password: stelarc

W przypadku urządzeń mobilnych niezbędna jest aplikcja Webex.

(Webinar password: 7835272 from phones)