Zapraszamy w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 18.00 do Konsulatu Generalnego Republiki Austrii (ul. Krupnicza 42) na otwarcie projektu "Zdarzenie w Konsulacie". Ekspozycję można oglądać podczas otwarcia oraz w ramach wydarzeń specjalnych. Projekt odbywa się w ramach Open Eyes Art Festival. Organizatorem jest Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Partnerem projektu jest Konsulat Generalny Austrii w Krakowie, RE-Bau.

Ulotka do pobrania na www.

Artystki, artyści uczestniczący w projekcie: Antanas Dervinskis, Gabriela Iwan, Marianna Krzysztofik, Aleksandra Nenko, Aleksandra Olszar, Miłosz Prajsnar, Krzysztof Puławski, Maciej Pająk, Aleksandra Olszar, Kamila Milewska, Irati Lozano, Wiktor Jasiewicz, Magdalena Foszczyńska, Mariana Fortunato, Iwona Demko, Guillaume de la Follye de Joux, Pamela Bożek, Paweł Błęcki, Agnieszka Włodarczyk

Kurator: Krzysztof Siatka

Koordynacja: Jacek Dudek

Logikę sztuki przeznaczonej do przestrzeni publicznej — zwłaszcza rzeźby — determinują od wieków symboliczne konteksty miejsc ich prezentacji. Place i urzędy, ogrody i pałace nasycone są dziełami, o których potencjale w znakomitej większości stanowi charakter niemego, historycznego dokumentu. To problematyczne przestrzenie, bo usztywnione konwencjami, ochroną konserwatorską i krępującym, a do tego podatnym na ideologiczne manipulacje pojęciem dziedzictwo. Nie inaczej jest z przedstawicielstwem innego państwa w mieście. Placówki dyplomatyczne nie zachęcają widzów do zwiedzania swoich wnętrz, nie zapraszają do oglądania obecnych tam dzieł sztuki. Jednak otwierają się na interesantów i, co szczególne, bywają celem oraz środkiem na rzecz przetrwania. Historia najnowsza służy niejednym tego przykładem.

W maju 1991 r. obalono dyktatora Mengystu Hajlego Marjama. Czterech wysokich urzędników jego reżimu weszło do ambasady Włoch w Addis Abebie i poprosiło o azyl. Choć go nie dostali, nigdy stamtąd nie wyszli — pisała 6 stycznia „Gazeta Wyborcza”. Dalej czytamy: To najdłuższa saga azylancka w historii. Julian Assange [założyciel WikiLeaks] spędził w ambasadzie Ekwadoru w Londynie o 22 lata mniej.

Wobec powyższego można zapytać: czy w interwencjach, jakie studentki i studenci Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przeprowadzają w Konsulacie Generalnym Republiki Austrii, łącznie z jego ogrodem, drzemie potencjał wyraźnie zaznaczonego, odważnego, może wręcz wywrotowego głosu? Projekt niech będzie wyzwaniem dla kreacji, które ani nie muszą, ani też nie chcą odpowiadać na zewnętrzne cele ludzi i instytucji, a jedynie pragną czerpać nową siłę i nowe sensy z umieszczenia w enklawie.

W przygotowanym projekcie wywalczona i pielęgnowana wolność artystyczna konfrontuje się z systemem naczyń połączonych polityki — z przestrzenią symboliczną władzy, ale też z historią i jej resentymentami. Konsulat Austrii mieści się bowiem w willi Marii Lewalskiej, rezydencji zbudowanej przez Ludwika Wojtyczkę i Izydora Goldberga. Ten obiekt, oddany do użytku w 1924 roku, od samego początku mógł uchodzić za osobliwy. To dzieło architektury dworkowej, inspirowanej ornamentyką dojrzałego baroku i wersalskim splendorem; tyle że ów splendor pomniejszono do skali działki na peryferiach ówczesnego centrum najwyżej średniej wielkości miasta Europy Środkowej. Dziś to zupełny anachronizm, przejaw minionego historyzmu, tym bardziej że tuż obok w tych samych latach wznoszono modernistyczne wille i funkcjonalistyczne kamienice czynszowe. Budynek, oglądany zwykle przez płot, pozostaje obiektem westchnień i zachwytów — pałacykiem, z własnym ogrodem, wśród posesji szczelnie zalewanych betonem.

Prezentowane dzieła:

Antanas Dervinskis
Fighterka
Pracownia Rzeźby III, 2021

Jasna Iwan
Czułość_cykl Nietrwałe \ Trawa ze szkłemLiście z cukremRóże z soląPopiół z cukremPopiół z cukrem IIAfrodyzjakPieczony ryż ręcznie układanyRyż z wody ulicznej
Pracownia Rysunku III, 2021

Marianna Krzysztofik