W ramach Open Eyes Art Festival zapraszamy na szczególne wydarzenie kulturalne do Zamku w Niepołomicach, gdzie zaprezentujemy projekt o nazwie "Zamek", który łączy w sobie wydarzenia w różnych lokalizacjach tego miasta.

Na Zamku w Niepołomicach odbędzie się między innymi:
- Wystawa prac studentów "Bajki robotów"
Studenci I roku Wydziału Malarstwa, Pracowni Struktur Wizualnych, jako punkt odniesienia dla swoich działań wybrali jeden z pozornie najlżejszych zbiorów krótkich form literackich Lema. Każda z osób decydowała się na wybrany utwór, który stawał się podstawą tematu prac.
Wystawa będzie czynna w piątek 22 października 2021 r., od godz. 8.00 do 19.00 oraz w sobotę 23 października 2021 r., od godz. 12.00 do 16.00 w Małopolskim Centrum Dżwięku i Słowa.
- Wystawa "PEREGRINATIO AD LOCA SANCTA" Wojciecha Kopcia [otwarcie: 23.10.2021 r., godz. 14.00]
Peregrinatio ad Loca Sancta to nie tylko podróż w sensie topograficznym, chociaż takiej nie wyklucza. To spotkanie zarówno z przeszłością jak i zdarzeniowym charakterem podmiotu wobec obiektu sztuki. Obiektu wskazującego na swą fizyczność. Materiał w pracach artysty przybiera kształt, a kształt niesie treść. Jest podobny rzeczom, które widzieliśmy – a może bardziej tym, które chcieliśmy zobaczyć.
Wojciech Kopeć, dr. Urodzony w 1977 roku w Rzeszowie. Studia w latach 1997–2003 na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom w 2003 roku). Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w latach 2000–2005 (dyplom w 2005 roku). W 2016 roku obrona pracy doktorskiej pt. "Korowód". Prodziekan Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Wraz z prof. Zbigniewem Bajkiem prowadzi Pierwszą Pracownię Interdyscyplinarną. Zajmuje się malarstwem w połączeniu z elementami instalacji, rysunkiem oraz projektowaniem graficznym i aranżacją wystaw.
Wystawy oglądać można codziennie do 5 listopada, w godz. 9.00-18.00 w Zamku w Niepołomicach.
- Wystawa "Peregrinatio ad loca profana" Moniki Matys, Barbara Iwańczyk, Jędrzej Krzyszkowskiego [otwarcie: 23.10. 2021 r., godz. 14.00]
Peregrinatio ad Loca Profana nawiązuje do wystawy Prodziekana Wydziału Malarstwa – Wojciecha Kopcia, którą oglądać można w Galerii ASP przy ul. Basztowej. Profana i Sancta pomimo przeciwstawnych znaczeń w tej sytuacji dopełniają się w ambiwalentnej koncepcji pokazu (oraz relacji obydwu pokazów). Dotykamy tematów, którym jednocześnie towarzyszą oba te pojęcia.
Prace Moniki MATYS są odpowiedzią na teksty dotyczące motywu życia jako podróży. Porusza przy tym różne aspekty kultu religijnego, który wyznacza jego etapy i sens, łączy je ze sztuką – malarstwem, teatrem.
Pejzaż w pracach Barbary IWAŃCZYK pełni funkcję klucza o transcendentnym charakterze. Stara się odejść od tradycyjnego postrzegania krajobrazu na rzecz kompleksowego doświadczenia sensualnego czy nawet somatycznego.
Jędrzej KRZYSZKOWSKI w swoich pracach skupia się na zamianie biegunów postrzegania. Kluczową rolę w jego grafikach odgrywa zmiana skali – percepcji i znaczeń. Wobec ludzkiego ciała stosuje metodę „podrealizmu” – organiczne resztki, które ono zostawia przechodzą ze sfery profanum do przestrzeni sacrum.
- Performance Zbigniewa Bajka „Zamek” - czytanie fragmentu powieści Franza Kafki o tym samym tytule. [23.10.2021 r., godz. 14.00]
Działanie wpisuje się w projekt KAFKA 2024, powstały z okazji stulecia śmierci pisarza, nawiązując jednocześnie do szeregu projektów „kafkowskich” Bajka. Tym razem działanie będzie miało charakter akcji zbiorowej połączonej z działaniem plastyczno-performatywnym.
- Przegląd filmowy "Piękno w pogardzie" w Kinie Ważka MCDiS [23-24.10.2021 r.]
Przegląd stworzony został z potrzeby nieakceptacji zastanej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której społeczeństwo polaryzuje się najbłahszych powodów.
W ramach przeglądu filmowego pokażemy:
- 23.10, sobota, godz. 17.00 "120 uderzeń serca" reż. Robin Campillo
- 23.10, sobota, godz. 20.00 "Człowiek który sprzedał swoją skórę" reż. Kaouther Ben Hania
- 24.10, niedziela, godz. 17.00 "Nomaland" reż. Chloe Zhao