23 maja 2022 r. od 12.00 do 15.00 w głównym holu w budynku przy pl. Matejki 13 odbędzie się performatywny skład publikacji słownika "Feminatywy w Akademii".

Rok temu 19 maja 2021 roku Senat Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przegłosował pozytywnie zmiany w statucie Akademii, dotyczące możliwości stosowania w oficjalnych dokumentach uczelni żeńskich form stanowisk i funkcji. Konsekwencją powziętej decyzji była potrzeba stworzenia słowniczka feminatywów w zakresie słów stosowanych w uczelniach artystycznych, pomocnego w codziennym użyciu, tak aby osoby chętne w razie potrzeby mogły z niego korzystać.

Docelowo powstaną dwie wersje słowniczka. Jedna będzie online, tak aby każdy w dowolnym momencie mógł eksplorować jego treść. Drugą wersję przygotujemy ręcznie składając w formie kolażu. Każda strona zostanie przygotowana osobno, a potem naświetlona i wydrukowana.

W ciągu dwóch dni odbędzie się otwarty dla wszystkich chętnych ręczny skład publikacji "Feminatywy w Akademii. Słowniczek równościowy", w który z założenia mają zaangażować się przede wszystkim mężczyźni, pracujący w ten symboliczny sposób na rzecz językowej emancypacji kobiet.

Zapraszamy do wzięcia udziału!

Daty i dwie różne lokalizacje:
23.05.2022, godz. 12.00-15.00 – budynek ASP przy pl. Matejki 13 (hol główny)
24.05.2022, godz. 12.00-15.00 – Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, os. Szkolne 26a, Nowa Huta

Organizatorka i organizator:
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii https://domutopii.pl/

Koordynacja:
Łukasz Trzciński, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Dom Utopii)

Wydarzenie jest wpisane w program II edycji "Maj  Równości" organizowanego przez Urząd Miasta w Krakowie

Wydarzenie na Facebooku.

Więcej informacji na temat tego projektu znajdziecie w rozmowie Profesory Iwony Demko z Grzegorzem Bernasikiem, która miała miejsce na antenie Radia Kraków.