Z wielkim żalem zawiadamiamy

Akademii Sztuk Pięknych

im. Jana Matejki w Krakowie

igor-mitoraj

Igor Mitoraj, (ur. 1944), był polskim rzeźbiarzem działającym na zachodzie Europy. W 2003 otrzymał tytuł doktora honoris causa krakowskiej ASP. W wieku 19 lat, podjął studia na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP, w pracowni Tadeusza Kantora. Studiów nie ukończył. Za namową Kantora w 1968 r. wyjechał do Paryża, by się kształcić w École des Beaux-Arts. Na rynku w Krakowie w 2005 roku ustawił ogromną głowę z brązu ("Eros bendato"). Jego wielkie marmurowe rzeźby można podziwiać m.in. przed londyńskim British Museum, w paryskiej dzielnicy Defence, mediolańskiej La Scali i florenckich ogrodach Boboli. Na zdjęciu jego rzeźba w Agrigento na Sycylii.

mit