m.gorowski

Mieczysław Górowski urodził się 5 lutego 1941 roku w Miłkowej koło Nowego Sącza. W 1959 roku ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie. W latach 1959-1960 studiował na Wydziale Architektury Wnętrz, w latach 1960-1963 na Wydziale Malarstwa u prof. Wacława Taranczewskiego, a od 1963 do 1966 na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Pawłowskiego.
Działalność pedagogiczną na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczął w 1966 roku. W 2001 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. Sprawował funkcję kierownika Pracowni Projektowania Alternatywnego.
Mieczysław Górowski był znakomitym twórcą plakatu. Jego plakaty – a wykonał ich około 550 - cieszą się światowym uznaniem i renomą. W 52. numerze „Wiadomości ASP’ (z grudnia 2010 roku) pisaliśmy o wielkiej wystawie Mieczysława Górowskiego, która odbyła się w Szwajcarskim Muzeum Plakatu w Lozannie. Mówiąc o swoich pracach, Górowski zauważył: „Te plakaty pobudzają ludzi do myślenia, do poszukiwania ukrytych treści. Ludzie przyglądają się i... stają się współtwórcami. Bo taki plakat nie jest jednoznaczny, trzeba trochę czasu poświęcić na jego interpretację. Ja, jako artysta, zrobiłem swoje, ale teraz widz - ten, który nie jest oczywiście biernym widzem - musi się uaktywnić intelektualnie i emocjonalnie, żeby móc plakat odpowiednio odczytać. Ma swoje przemyślenia na temat tego, na co patrzy, i całe szczęście, że jest coś takiego, że tak się to odbywa”. Za swą twórczość Mieczysław Górowski otrzymał wiele nagród – m.in. w Colorado (1983), Japonii (1985), Nowym Jorku (1987) czy na II Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku (2010). Był także cenionym malarzem.
Mieczysław Górowski zmarł 31 sierpnia 2011 roku w Krakowie.