Z wielkim żalem informuję społeczność naszej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz całe środowisko artystyczne Polski, że 23 marca 2020 roku zmarł prof. Władysław Zalewski, wybitny konserwator\ i restaurator dzieł sztuki, wielki autorytet, naukowiec oraz wychowawca wielu pokoleń konserwatorów dzieł sztuki. Jego specjalnością była konserwacja malowideł ściennych oraz zabytków gipsowych wczesnego średniowiecza.

profesor zalewski zdjecie

W latach 1975–1980 przewodniczył Radzie Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. W latach 1975 - 1981 i 1984 - 1990 był dziekanem Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, a w latach 1986 - 1990 pełnił funkcję prorektora ASP w Krakowie. W okresie 2003 - 2006 przewodniczył Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków.

Prof. Władysław Zalewski był członkiem kilkunastu gremiów, między innymi: Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Rady Naukowej Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki.

W imieniu Senatu ASP w Krakowie oraz swoim własnym składam wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie Profesora oraz bliskim…

Odszedł od nas człowiek wyjątkowy i wybitny, niezwykle zasłużony dla polskiej kultury oraz dla ratowania i ochrony najcenniejszych zabytków i dzieł sztuki w Polsce, również za granicą.

Prof. Stanisław Tabisz

Rektor ASP w Krakowie