Z wielkim smutkiem informujemy, że zmarł prof. Jan Pamuła. W latach 2002-2008 był Rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 30 czerwca 2022 r. w Krakowie. O godz. 9.00 w Bazylice Mariackiej odbędzie się Msza Święta, zaś o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim nastąpi uroczyste odprowadzenie trumny do miejsca pochówku (kondukt żałobny przejdzie od bramy głównej do grobu rodzinnego).

24 czerwca 2022 roku zmarł prof. Jan Pamuła, Rektor naszej uczelni w latach 2002-2008. „Rzeczywistość jest tak nieuporządkowana i dramatyczna, że zapragnąłem ją jakoś ułożyć” - mówił o swej twórczości. Pomagała mu w tym wrażliwość artystyczna, wsparta gruntowną erudycją, a inspirowały dzieła nie tylko filozofów, chociaż największe wrażenie wywarły na nim teorie Sørena Kierkegaarda i Emanuela Swedenborga. Ceniony pedagog, dla wielu pokoleń swoich wychowanków prawdziwy Mistrz, był również sprawnym i skutecznym menedżerem. To za jego kadencji zrealizowano remont i modernizację siedziby Akademii przy placu Matejki oraz odzyskano dla uczelni dom i pracownię Olgi Boznańskiej. „Zawsze jest jeszcze szansa, żeby zrobić coś lepszego” ― powiedział w jednym z wywiadów. Niestety, ciężka choroba odebrała mu tę możliwość, pozostawiając nas samych z przesłaniem, zawartym w jego słowach.

Prof. dr hab. Jan Pamuła – rektor naszej uczelni oraz zasłużony pracownik, ceniony nauczyciel akademicki, artysta malarz i grafik.

Studia odbył w krakowskiej ASP, w Pracowni Malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybis oraz Pracowni Grafiki prof. Mieczysława Wejmana i Konrada Strzednickiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1968 r. W roku akademickim 1966/67 odbył staż w Ecole de Beaux Arts w Paryżu w Pracowni prof. Lucien’a Cautauda. Był członkiem Grupy Krakowskiej oraz członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Plastyków, zrzeszony od 1968 r. Zasłużony dla ZPAP – autor programów działania Związku, uczestnik zjazdów, komisarz licznych wystaw związkowych. Zasłużony Działacz Kultury – współorganizator pisma poświęconego sztuce „Sezon”, autor szeregu publikacji, referatów, recenzji, wstępów do katalogów, artykułów prasowych oraz tekstów do Zeszytów Naukowych. Wydawca publikacji naukowych, takich jak: „Obrazowanie w sztuce i grafice komputerowej” oraz „Rodzaje obrazowania w grafice krakowskiej”. Był pomysłodawcą i członkiem redakcji pisma „Wiadomości ASP”, stypendystą Rządu Francuskiego, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku i Fundacji Fullbright’a. Jako visiting prowadził zajęcia na Wydziale Sztuki w New York Institute of Technology oraz w Uniwersytecie Stanu Connecticut w Storrs. To staranne przygotowanie zawodowe owocowało, nie tylko w pracy pedagogicznej, ale również w profesjonalnym prowadzeniu uczelni w charakterze rektora.

W Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pracował jako nauczyciel akademicki od 1975 r., zajmując kolejne stanowiska, od asystenta do profesora zwyczajnego w 1996 r. Tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych uzyskał w 1992 r. Przez dwie kadencje, od 1996 do 2002 r. był prorektorem – I zastępcą rektora, zaś w latach 2002 do 2008 r. rektorem uczelni. Jako kierujący uczelnią wykazał niezwykłe umiejętności menedżerskie. Profesor Jan Pamuła angażował się w organizację Biennale Grafiki, był wiceprezesem Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Był uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i kilkuset zbiorowych w kraju i za granicą, w większości znanych galerii Europy, Stanów Zjednoczonych, Japonii. Laureatem wielu konkursów, m.in. otrzymał prestiżową nagrodę im. W. Wojtkiewicza.