Profesor Roman Banaszewski urodził się w 1932 roku w Janikowie.

banaszewski ilustracyjne

W latach 1953-1959 studiował malarstwo i grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki w pracowni litografii, prowadzonej przez prof. Konrada Srzednickiego i w pracowni plakatu u Macieja Makarewicza.

W 1961 roku rozpoczął pracę pedagogiczną jako asystent na Wydziale Politechniki Krakowskiej.

Od 1969 do 2003 roku był zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie między innymi prowadził Pracownię Projektowania Grafiki Książki i Typografii. Dwukrotnie pełnił funkcję kierownika Katedry Grafiki Projektowej.

W okresie od 1 września 1987 roku do 31 sierpnia 1990 roku pełnił funkcję prorektora ds. studenckich.

W 1987 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Prof. Roman Banaszewski był wybitnym i uznanym artystą, zajmował się grafiką warsztatową, projektową, rysunkiem i malarstwem.

Za swoje dokonania artystyczne został uhonorowany między innymi „Złotym Laurem” za mistrzostwo w sztuce, Krzyżem Kawalerskim, Odznaką Honoris Gratia oraz brązowym medalem: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prace Artysty znajdują się w licznych kolekcjach i zbiorach muzealnych w kraju i za granicą, między innymi: Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie, Sztuki w Łodzi, Narodowe w Poznaniu, w Tokyo, Galerii Sztuki w Oslo, Pratt Institiute w Nowym Jorku, Gabinetu Grafiki w Genewie, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Nowej Darmstadzkiej Secesji w Darmstadt, Hessisches Parlamenthaus w Bonn, Galerii Kapller w Darmstadt, Art & Design w Burgfelden i wielu innych.

Pogrzeb odbędzie się 13 stycznia o godzinie 13 na cmentarzu na Salwatorze.