09 lutego 2023 r.

Z olbrzymim żalem przyjęliśmy informację o odejściu Ludwiki Szemioth-Bursy, rzeźbiarki przez wiele lat związanej zawodowo z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ludwika Szemioth-Bursa była absolwentką studiów na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w 1957 roku, w pracowni prof. Jerzego Bandury. Od tego samego roku związana była zawodowo z Akademią, najpierw jako instruktor ceramiki w Pracowni Ceramiki, działającej pod kierownictwem prof. Jacka Pugeta, od 1964 roku jako nauczyciel przedmiotów pomocniczych.

W 1975 roku mianowana została starszym wykładowcą w Zakładzie Rzeźby w Materiale z Warsztatami. Swoją pracę zakończyła w 1990 roku.

Brała udział w wielu wystawach, konkursach rzeźbiarskich w kraju i za granicą, zdobywając wyróżnienia i nagrody.

Ceramika pociągała ją zawsze ze względu na jej możliwości rzeźbiarskie oraz kolorystyczne. Tworząc w tej technice podejmowała różne zagadnienia artystyczne, chociaż bezsprzecznie ulubionym tematem rzeźbiarki były zwierzęta, na które patrzyła nie tylko jak na interesujący model rzeźbiarski.

Lubiła je i uważała, że należy chronić przed okrucieństwem i zagładą. „Myślę, że to uczucie i ta świadomość pomaga mi w pracy rzeźbiarskiej, pomaga mi wyrazić ich piękno, siłę i harmonie i daje lepsze, głębsze spojrzenie na ich świat" - twierdziła.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 lutego 2023 roku (środa) o godzinie 13.40 w Kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.

źródło fot.