Na podstawie statutu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Senat krakowskiej ASP ustanowił rok 2018 Rokiem Juliana Fałata.

Julian Fałat - ur. 1853 w Tuligłowach, zm. 1929 r. w Bystrej.

Studia artystyczne rozpoczął w Szkole Rysunku i Malarstwa w Krakowie w I. 1869-71. W 1873 był na Politechnice w Zurychu i w Monachium, gdzie później w l. 1878-80, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem A. Strahubera i G. Raaba.

W l. 1881-82 kontynuował naukę w Szkole krakowskiej. Wile podróżował po Europie i dookoła świata. Przez 10 lat był nadwornym malarzem w Berlinie.

W 1915 służył w Legionach.

Był rysownikiem i malarzem scen rodzajowych, szczególnie tematów myśliwskich, pejzażystą i portrecistą. Zasłynął jako mistrz akwareli. Współpracował przy panoramie "Berezyna", malując w niej zimowy pejzaż.

Od 1874 stale wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, z Towarzystwem Artystów Polskich "Sztuka" (zał. 1897) i od 1887 w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Miał również wystawy indywidualne w Krakowie, Poznaniu, Lwowie, Warszawie i Katowicach. Wielokrotnie pokazywał obrazy za granicą: we Francji, Niemczech, Austrii, Włoszech.

Brał udział w wystawach zbiorowych Towarzystwa Szerzenia Sztuki Polskiej Wśród Obcych. Posiadał wiele nagród, wyróżnień oraz wysokich odznaczeń.

Jego dzieła są licznie reprezentowane w muzeach polskich.

"Pamiętniki" Fałata zostały wznowione w 1987.

W 1919 założył w Toruniu Konfraternię Artystów. W 1921-22 był w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dyrektorem Departamentu Sztuki.

W 1895 objął dyrekturę Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie i pozostał na tym stanowisku gdy Szkołę przekształcono w 1900 w Akademię wprowadzając do niej Axentowicza, Dębickiego, Laszczkę, Malczewskiego, Mehoffera, Pankiewicza, Ruszczyca, Stanisławskiego, Wyczółkowskiego, Wyspiańskiego - twórców Młodej Polski.

Będąc na emeryturze osiedlił się w Bystrej.

Życiorys Juliana Fałata na podstawie pracy zbiorowej pod red. prof. Józefa Lucjana Ząbkowskiego " 175 lat nauczania malarstwa, rzeźby i grafiki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych".

Julian falat_ASP_Krakow

pikto falat