5 października 2020 roku Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie rozpoczęła 203 rok akademicki z nowo wybranymi władzami, w bardzo trudnym ze względu na pandemię, okresie czasu. Podczas uroczystej Inauguracji Prezydent Krakowa Prof. Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec wręczyli medal “Cracoviae Merenti”.  Wykład inauguracyjny wygłosił amerykański filozof i estetyk, przedstawiciel filozofii pragmatycznej i twórca somaestetyki, prof. Richard Shusterman.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną uroczysta inauguracja miała inny, niż w latach poprzednich, charakter. W Auli Akademii przy Placu Matejki 13 zaproszeni zostali przedstawiciele studentów, w tym oczywiście studentów pierwszego roku, wydziałów, administracji uczelni, władz lokalnych, duchowieństwa. Uroczystość transmitowana była na żywo na stronie http://asp.krakow.pl oraz na naszym FacebookuYouTube

inauguracja rektor prorektorzy

W tym roku, po raz pierwszy w historii Akademii, wybrano w wyborach bezpośrednich, nowego rektora, którym został Prof. Dr hab. Andrzej Bednarczyk. W mowie inauguracyjnej JM Rektor podkreślił, że z powodu pandemii koronawirusa i trudnego do określenia czasu jej zakończenia, czekają nas trudne czasy, a temperatura sporu politycznego zaczyna być zbyt gorąca.

- Epidemia zdaje się być jeszcze daleką od przesilenia i początku wygasania. Gospodarka, a wraz z nią źródła naszego finansowania słabną. Temperatura dyskusji politycznej ociera się o stan maligny, w której racje giną pod obelgami. Godność wielu Polaków jest deptana, a potrzeby dotkniętych przez los umykają nam w ferworze pustosłownych przepychanek. - uważa JM Rektor.

Sytuacja epidemiologiczna to przyczyna, dla której władze Akademii postanowiły przyjąć hybrydowy model kształcenia, w którym zajęcia, nie wymagające bezpośredniego kontaktu, specjalistycznych narzędzi albo gdzie zdalne nauczanie byłoby ze szkodą dla procesu kształcenia, odbywać się będą w trybie zdalnym. Narzędzia i metody zdalnego trybu nauczania wdrożone zostały na ASP w Krakowie już w marcu, gdy wprowadzony został tzw. Lockdown. Każdy student i dydaktyk posiada uczelniany adres email i dostęp do narzędzi umożliwiających zdalne prowadzenie i udział w zajęciach.

Pomimo tych trudności Prof. Bednarczyk podkreślił, że najważniejszą dla społeczności naszej Akademii jest sztuka, rozumiana jako wolność wyrażania siebie i świata.

- My wszyscy – od studentek i studentów pierwszego roku po emerytowane nestorki i nestorów – tworzymy społeczność Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Najwyższą troską tej społeczności jest sztuka, wierzymy bowiem, że drzemie w niej potęga wolności wyrażania siebie i świata, bezpardonowej, choćby niekiedy bolesnej prawdy, piękna o tysiącach twarzy oraz dobra - stwierdził Prof. Bednarczyk.

Podczas Inauguracji Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec wręczyli JM Rektorowi przyznany Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, srebrny medal “Cracoviae Merenti”. To wyróżnienie przyznawane jest od 1992 roku osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa. W laudacji, Prof. Majchrowski podkreślił znaczenie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki dla Krakowa.

rektor cracoviae merenti

-Szczęśliwe dla nas krakowska uczelnia także dziś pozostaje wierna swojej misji i wciąż wyławia wybitne talenty i wspiera nieprzeciętne indywidualności. Dzięki absolwentom Akademii, Kraków zyskał wybitnie realizacje artystyczne, architektoniczne i konserwatorskie. Trzeba to jednoznacznie podkreślić, że to także dzięki Państwa pracy i działalności artystycznej oraz naukowej, Kraków może być tak atrakcyjnym turystycznie miastem nie tylko w skali kraju, ale także w wymiarze europejskim czy nawet światowym - powiedział Prezydent Majchrowski.

W tym roku społeczność akademicka wzbogaciła się o 261 studentki i studentów. Najwięcej na Wydziałach Architektury Wnętrz, Form Przemysłowych i Malarstwa. Najtrudniej było się dostać na kierunki Grafika (9 osób na 1 m-ce), Malarstwo (5 osób na 1 m-ce) i Scenografia (4 osoby na 1 m-ce).  W sumie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie studiuje 1025 studentek i studentów.

Tradycyjnie podczas inauguracji odbyła się uroczysta Immatrykulacja studentów 1-go roku. Przedstawiciele studentów złożyli w imieniu wszystkich studentów przyrzeczenie, a Rektor uroczyście “pasował” ich na studentów.

studenci

Na zakończenie Inauguracji, prawdziwa intelektualna uczta: wykład światowej sławy amerykańskiego filozofa i estetyka  Richarda Shustermana pt. "Somaesthetics, Photography, and Performance Art: A Philosopher in Darkness and in Light" ("Somaestetyka, fotografia i sztuka performance – filozof w ciemności i świetle"). Pełny zapis wykładu Prof. Shustermana, z polskim tłumaczeniem znajduje się na naszej stronie.