23 listopada J.M. Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk oraz Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Ziyad Raoof podpisali "List intencyjny" w sprawie rozwoju współpracy polsko-kurdyjskiej w dziedzinie kultury i sztuki.

podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i Przedstawicielstwem Regionalnego Rządu Kurdystanu w Polsce

List stanowi wyraz intencji stron w podjęciu współpracy oraz podstawę do podejmowania działań organizacyjnych - czytamy w podpisanym dokumencie. Strony listu wyrażają w nim chęć współpracy partnerskiej w zakresie:

• nawiązania współpracy z akademiami sztuk pięknych w irackim Kurdystanie
  • dydaktyczno-naukowym: wizyty w Regionie Kurdystanu kadry akademickiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wizyty, staży i studiów na Akademii studentów z Kurdystanu.
  • współpracy przy organizacji w Polsce i Kurdystanie wystaw polskich i kurdyjskich artystów
  • wymiany dokumentów, informacji, archiwalnych treści dotyczących historii kontaktów artystów z Polski i artystów z Iraku i Kurdystanu

Wzajemne kontakty polskich i kurdyjskich artystów sięgają lat 30. i 40. XX wieku. Przebywający tam wówczas polscy artyści zainspirowali swoich kurdyjskich i irackich odpowiedników do powołania "towarzystwa przyjaciół sztuki". Wiele zbiorów dokumentujących tę współpracę znajduje się w krakowskich instytucjach, a nasze miasto jest najważniejszym ośrodkiem studiów kurdologicznych. W Krakowie powstały też pierwsze w Polsce kurdyjskie instytucje; zawarto też pierwsze umowy o współpracy polskich i kurdyjskich uczelni.

List intencyjny(pdf)