Ukazała się publikacja z serii „Książka do pisania”, wydawana przez krakowskie Wydawnictwo Austeria, poświęcona pierwszej studentce naszej akademii Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej.

„Książka do pisania” to autorska seria będąca wyjątkowym rodzajem notatnika czy szkicownika. Zawiera puste strony, gotowe do wypełnienia, oraz strony ze zdjęciami i krótkimi tekstami. Treść związana jest z dwoma wątkami tematycznymi. Jeden to MIEJSCA, drugi to LUDZIE.

Do tej pory w tej serii ukazały się książki, których bohaterem był Tadeusz Kantor, Stanisław Wyspiański, Wit Stwosz, Mikołaj Kopernik, Piotr Skrzynecki, Andrzej Wajda czy Wisława Szymborska, Zuzanna Ginczanka i.in. Natomiast w kategorii „miejsca”: Wrocław, Kraków, Gdańsk, Sopot, Lublin, Lwów, a także Holandia, Toskania, Bretania i wiele innych.

Z okazji Roku Kobiet z ASP, bohaterką „Książki do pisania” stała się, Zofia Baltarowicz-Dzielińska. Na 180 stronach publikacji można znaleźć zdjęcia rzeźb Zofii, jej portrety, zdjęcia wycinków z gazet czy dokumentów. Są również fragmenty z jej życiorysów i autobiografii. Wyboru tekstów i zdjęć dokonała dr hab. Iwona Demko z Wydziału Rzeźby, na bazie materiałów przekazanych do Archiwum ASP przez spadkobierczynię Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej.

"Zofia Baltarowicz-Dzielińska. Książka do pisania" to książka, po której nie tylko można pisać, ale nawet trzeba. To doskonały prezent dla artystów i artystek, którzy mogą wypełniać strony według własnych pomysłów, „w towarzystwie” pierwszej studentki ASP.

Książka jest dostępna w sprzedaży na stronie Wydawnictwa Austeria.